< Conjugaison:finnois
Conjugaison:finnois/ällistyttää
- la conjugaison du verbe ällistyttää
| Formes personnelles | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Indicatif | ||||||
| présent | parfait | |||||
| personne | affirmatif | négatif | personne | affirmatif | négatif | |
| 1. minä | ällistytän | en ällistytä | 1. minä | olen ällistyttänyt | en ole ällistyttänyt | |
| 2. sinä | ällistytät | et ällistytä | 2. sinä | olet ällistyttänyt | et ole ällistyttänyt | |
| 3. hän | ällistyttää | ei ällistytä | 3. hän | on ällistyttänyt | ei ole ällistyttänyt | |
| 1. me | ällistytämme | emme ällistytä | 1. me | olemme ällistyttäneet | emme ole ällistyttäneet | |
| 2. te (vous) Te | ällistytätte -"- | ette ällistytä -"- | 2. te (vous) Te | olette ällistyttäneet olette ällistyttänyt | ette ole ällistyttäneet ette ole ällistyttänyt | |
| 3. he | ällistyttävät | eivät ällistytä | 3. he | ovat ällistyttäneet | eivät ole ällistyttäneet | |
| passif | ällistytetään | ei ällistytetä | passif | on ällistytetty | ei ole ällistytetty | |
| imparfait | plus-que-parfait | |||||
| personne | affirmatif | négatif | personne | affirmatif | négatif | |
| 1. minä | ällistytin | en ällistyttänyt | 1. minä | olin ällistyttänyt | en ollut ällistyttänyt | |
| 2. sinä | ällistytit | et ällistyttänyt | 2. sinä | olit ällistyttänyt | et ollut ällistyttänyt | |
| 3. hän | ällistytti | ei ällistyttänyt | 3. hän | oli ällistyttänyt | ei ollut ällistyttänyt | |
| 1. me | ällistytimme | emme ällistyttäneet | 1. me | olimme ällistyttäneet | emme olleet ällistyttäneet | |
| 2. te (vous) Te | ällistytitte -"- | ette ällistyttäneet ette ällistyttänyt | 2. te (vous) Te | olitte ällistyttäneet olitte ällistyttänyt | ette olleet ällistyttäneet ette ollut ällistyttänyt | |
| 3. he | ällistyttivät | eivät ällistyttäneet | 3. he | olivat ällistyttäneet | eivät olleet ällistyttäneet | |
| passif | ällistytettiin | ei ällistytetty | passif | oli ällistytetty | ei ollut ällistytetty | |
| Conditionnel | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| présent | parfait | |||||
| personne | affirmatif | négatif | personne | affirmatif | négatif | |
| 1. minä | ällistyttäisin | en ällistyttäisi | 1. minä | olisin ällistyttänyt | en olisi ällistyttänyt | |
| 2. sinä | ällistyttäisit | et ällistyttäisi | 2. sinä | olisit ällistyttänyt | et olisi ällistyttänyt | |
| 3. hän | ällistyttäisi | ei ällistyttäisi | 3. hän | olisi ällistyttänyt | ei olisi ällistyttänyt | |
| 1. me | ällistyttäisimme | emme ällistyttäisi | 1. me | olisimme ällistyttäneet | emme olisi ällistyttäneet | |
| 2. te (vous) Te | ällistyttäisitte -"- | ette ällistyttäisi -"- | 2. te (vous) Te | olisitte ällistyttäneet olisitte ällistyttänyt | ette olisi ällistyttäneet ette olisi ällistyttänyt | |
| 3. he | ällistyttäisivät | eivät ällistyttäisi | 3. he | olisivat ällistyttäneet | eivät olisi ällistyttäneet | |
| passif | ällistytettäisiin | ei ällistytettäisi | passif | olisi ällistytetty | ei olisi ällistytetty | |
| Potentiel | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| présent | parfait | |||||
| personne | affirmatif | négatif | personne | affirmatif | négatif | |
| 1. minä | ällistyttänen | en ällistyttäne | 1. minä | lienen ällistyttänyt | en liene ällistyttänyt | |
| 2. sinä | ällistyttänet | et ällistyttäne | 2. sinä | lienet ällistyttänyt | et liene ällistyttänyt | |
| 3. hän | ällistyttänee | ei ällistyttäne | 3. hän | lienee ällistyttänyt | ei liene ällistyttänyt | |
| 1. me | ällistyttänemme | emme ällistyttäne | 1. me | lienemme ällistyttäneet | emme liene ällistyttäneet | |
| 2. te (vous) Te | ällistyttänette -"- | ette ällistyttäne -"- | 2. te (vous) Te | lienette ällistyttäneet lienette ällistyttänyt | ette liene ällistyttäneet ette liene ällistyttänyt | |
| 3. he | ällistyttänevät | eivät ällistyttäne | 3. he | lienevät ällistyttäneet | eivät liene ällistyttäneet | |
| passif | ällistytettäneen | ei ällistytettäne | passif | lienee ällistytetty | ei liene ällistytetty | |
| Impératif | ||
|---|---|---|
| présent | ||
| personne | affirmatif | négatif |
| 1. minä | – | – |
| 2. sinä | ällistytä | älä ällistytä |
| 3. hän | ällistyttäköön | älköön ällistyttäkö |
| 1. me | ällistyttäkäämme | älkäämme ällistyttäkö |
| 2. te (vous) Te | ällistyttäkää -"- | älkää ällistyttäkö -"- |
| 3. he | ällistyttäkööt | älkööt ällistyttäkö |
| passif | ällistytettäköön | älköön ällistytettäkö |
| Formes nominales | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| infinitifs | participes | ||||||||
| actif | passif | actif | passif | ||||||
| I | ällistyttää | présent | ällistyttävä | ällistytettävä | |||||
| long I | ällistyttääkseen1 | parfait | ällistyttänyt | ällistytetty | |||||
| II | inessif | ällistyttäessä2 | ällistytettäessä | agent | ällistyttämä4 | ||||
| instructif | ällistyttäen | – | agent négatif | ällistyttämätön | |||||
| III | inessif | ällistyttämässä | – | 1) Utilisé seulement avec un suffixe possessif ; c’est la forme de la troisième personne du singulier et du pluriel 2) Peut être utilisé avec un suffixe possessif 3) Utilisé seulement avec un suffixe possessif ; c’est la forme de la troisième personne du singulier et du pluriel 4) Le participe agent —c’est-à-dire la forme nominative du troisième infinitif— n’existe pas si le verbe est intransitif ; elle existe si le verbe est transitif (par exemple, rakentaa « construire » → minun rakentama talo « une maison construite par moi ») ; ne pas confondre avec les formes nominatives des troisièmes infinitifs utilisées comme des noms communs (par exemple, kuolla « mourir » → kuolema « la mort ») ! | |||||
| élatif | ällistyttämästä | – | |||||||
| illatif | ällistyttämään | – | |||||||
| adessif | ällistyttämällä | – | |||||||
| abessif | ällistyttämättä | – | |||||||
| instructif | ällistyttämän | ällistytettämän | |||||||
| IV | nominatif | ällistyttäminen | |||||||
| partitif | ällistyttämistä | ||||||||
| V | ällistyttämäisillään3 | ||||||||
Cet article est issu de Wiktionary. Le texte est sous licence Creative Commons – Attribution – Partage à l’identique. Des conditions supplémentaires peuvent s’appliquer aux fichiers multimédias.