< Conjugaison:finnois
Conjugaison:finnois/käyttää
- la conjugaison du verbe käyttää
| Formes personnelles | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Indicatif | ||||||
| présent | parfait | |||||
| personne | affirmatif | négatif | personne | affirmatif | négatif | |
| 1. minä | käytän | en käytä | 1. minä | olen käyttänyt | en ole käyttänyt | |
| 2. sinä | käytät | et käytä | 2. sinä | olet käyttänyt | et ole käyttänyt | |
| 3. hän | käyttää | ei käytä | 3. hän | on käyttänyt | ei ole käyttänyt | |
| 1. me | käytämme | emme käytä | 1. me | olemme käyttäneet | emme ole käyttäneet | |
| 2. te (vous) Te | käytätte -"- | ette käytä -"- | 2. te (vous) Te | olette käyttäneet olette käyttänyt | ette ole käyttäneet ette ole käyttänyt | |
| 3. he | käyttävät | eivät käytä | 3. he | ovat käyttäneet | eivät ole käyttäneet | |
| passif | käytetään | ei käytetä | passif | on käytetty | ei ole käytetty | |
| imparfait | plus-que-parfait | |||||
| personne | affirmatif | négatif | personne | affirmatif | négatif | |
| 1. minä | käytin | en käyttänyt | 1. minä | olin käyttänyt | en ollut käyttänyt | |
| 2. sinä | käytit | et käyttänyt | 2. sinä | olit käyttänyt | et ollut käyttänyt | |
| 3. hän | käytti | ei käyttänyt | 3. hän | oli käyttänyt | ei ollut käyttänyt | |
| 1. me | käytimme | emme käyttäneet | 1. me | olimme käyttäneet | emme olleet käyttäneet | |
| 2. te (vous) Te | käytitte -"- | ette käyttäneet ette käyttänyt | 2. te (vous) Te | olitte käyttäneet olitte käyttänyt | ette olleet käyttäneet ette ollut käyttänyt | |
| 3. he | käyttivät | eivät käyttäneet | 3. he | olivat käyttäneet | eivät olleet käyttäneet | |
| passif | käytettiin | ei käytetty | passif | oli käytetty | ei ollut käytetty | |
| Conditionnel | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| présent | parfait | |||||
| personne | affirmatif | négatif | personne | affirmatif | négatif | |
| 1. minä | käyttäisin | en käyttäisi | 1. minä | olisin käyttänyt | en olisi käyttänyt | |
| 2. sinä | käyttäisit | et käyttäisi | 2. sinä | olisit käyttänyt | et olisi käyttänyt | |
| 3. hän | käyttäisi | ei käyttäisi | 3. hän | olisi käyttänyt | ei olisi käyttänyt | |
| 1. me | käyttäisimme | emme käyttäisi | 1. me | olisimme käyttäneet | emme olisi käyttäneet | |
| 2. te (vous) Te | käyttäisitte -"- | ette käyttäisi -"- | 2. te (vous) Te | olisitte käyttäneet olisitte käyttänyt | ette olisi käyttäneet ette olisi käyttänyt | |
| 3. he | käyttäisivät | eivät käyttäisi | 3. he | olisivat käyttäneet | eivät olisi käyttäneet | |
| passif | käytettäisiin | ei käytettäisi | passif | olisi käytetty | ei olisi käytetty | |
| Potentiel | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| présent | parfait | |||||
| personne | affirmatif | négatif | personne | affirmatif | négatif | |
| 1. minä | käyttänen | en käyttäne | 1. minä | lienen käyttänyt | en liene käyttänyt | |
| 2. sinä | käyttänet | et käyttäne | 2. sinä | lienet käyttänyt | et liene käyttänyt | |
| 3. hän | käyttänee | ei käyttäne | 3. hän | lienee käyttänyt | ei liene käyttänyt | |
| 1. me | käyttänemme | emme käyttäne | 1. me | lienemme käyttäneet | emme liene käyttäneet | |
| 2. te (vous) Te | käyttänette -"- | ette käyttäne -"- | 2. te (vous) Te | lienette käyttäneet lienette käyttänyt | ette liene käyttäneet ette liene käyttänyt | |
| 3. he | käyttänevät | eivät käyttäne | 3. he | lienevät käyttäneet | eivät liene käyttäneet | |
| passif | käytettäneen | ei käytettäne | passif | lienee käytetty | ei liene käytetty | |
| Impératif | ||
|---|---|---|
| présent | ||
| personne | affirmatif | négatif |
| 1. minä | – | – |
| 2. sinä | käytä | älä käytä |
| 3. hän | käyttäköön | älköön käyttäkö |
| 1. me | käyttäkäämme | älkäämme käyttäkö |
| 2. te (vous) Te | käyttäkää -"- | älkää käyttäkö -"- |
| 3. he | käyttäkööt | älkööt käyttäkö |
| passif | käytettäköön | älköön käytettäkö |
| Formes nominales | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| infinitifs | participes | ||||||||
| actif | passif | actif | passif | ||||||
| I | käyttää | présent | käyttävä | käytettävä | |||||
| long I | käyttääkseen1 | parfait | käyttänyt | käytetty | |||||
| II | inessif | käyttäessä2 | käytettäessä | agent | käyttämä4 | ||||
| instructif | käyttäen | – | agent négatif | käyttämätön | |||||
| III | inessif | käyttämässä | – | 1) Utilisé seulement avec un suffixe possessif ; c’est la forme de la troisième personne du singulier et du pluriel 2) Peut être utilisé avec un suffixe possessif 3) Utilisé seulement avec un suffixe possessif ; c’est la forme de la troisième personne du singulier et du pluriel 4) Le participe agent —c’est-à-dire la forme nominative du troisième infinitif— n’existe pas si le verbe est intransitif ; elle existe si le verbe est transitif (par exemple, rakentaa « construire » → minun rakentama talo « une maison construite par moi ») ; ne pas confondre avec les formes nominatives des troisièmes infinitifs utilisées comme des noms communs (par exemple, kuolla « mourir » → kuolema « la mort ») ! | |||||
| élatif | käyttämästä | – | |||||||
| illatif | käyttämään | – | |||||||
| adessif | käyttämällä | – | |||||||
| abessif | käyttämättä | – | |||||||
| instructif | käyttämän | käytettämän | |||||||
| IV | nominatif | käyttäminen | |||||||
| partitif | käyttämistä | ||||||||
| V | käyttämäisillään3 | ||||||||
Cet article est issu de Wiktionary. Le texte est sous licence Creative Commons – Attribution – Partage à l’identique. Des conditions supplémentaires peuvent s’appliquer aux fichiers multimédias.