< Conjugaison:ligure
Conjugaison:ligure/êse
| INDICATIF | ||||
|---|---|---|---|---|
| masculin | féminin | masculin | féminin | |
| Présent | Passé composé | |||
| mi sun | mi sun stætu | mi sun stæta | ||
| ti t’ee | ti t’ee stætu | ti t’ee stæta | ||
| lê u l’ê | lê a l’ê | lê u l’ê stætu | lê a l’ê stæta | |
| niâtri semmu | niâtre semmu | niâtri semmu stæti | niâtre semmu stæte | |
| viâtri sei | viâtre sei | viâtri sei stæti | viâtre sei stæte | |
| lû sun | lû sun stæti | lû sun stæte | ||
| Imparfait | Plus-que-parfait | |||
| mi êa | mi êa stætu | mi êa stæta | ||
| ti t’êi | ti t’êi stætu | ti t’êi stæta | ||
| lê u l’êa | lê a l’êa | lê u l’êa stætu | lê a l’êa stæta | |
| niâtri éimu | niâtre éimu | niâtri éimu stæti | niâtre éimu stæte | |
| viâtri êi | viâtre êi | viâtri êi stæti | viâtre êi stæte | |
| lû êan | lû êan stæti | lû êan stæte | ||
| Futur simple | Futur antérieur | |||
| mi saiô | mi saiô stætu | mi saiô stæta | ||
| ti ti saiæ | ti ti saiæ stætu | ti ti saiæ stæta | ||
| lê u saiâ | lê a saiâ | lê u saiâ stætu | lê a saiâ stæta | |
| niâtri saiêmu | niâtre saiêmu | niâtri saiêmu stæti | niâtre saiêmu stæte | |
| viâtri saiéi | viâtre saiéi | viâtri saiéi stæti | viâtre saiéi stæte | |
| lû saián | lû saián stæti | lû saián stæte | ||
| SUBJONCTIF | ||||
| masculin | féminin | masculin | féminin | |
| Présent | Passé | |||
| che mi segge | che mi segge stætu | che mi segge stæta | ||
| che ti ti seggi | che ti ti seggi stætu | che ti ti seggi stæta | ||
| che lê u segge | che lê a segge | che lê u segge stætu | che lê a segge stæta | |
| che niâtri segemmu | che niâtre segemmu | che niâtri segemmu stæti | che niâtre segemmu stæte | |
| che viâtri segéi | che viâtre segéi | che viâtri segéi stæti | che viâtre segéi stæte | |
| che lû séggian | che lû séggian stæti | che lû séggian stæte | ||
| Imparfait | Plus-que-parfait | |||
| che mi fuîse | che mi fuîse stætu | che mi fuîse stæta | ||
| che ti ti fuîsci | che ti ti fuîsci stætu | che ti ti fuîsci stæta | ||
| che lê u fuîse | che lê a fuîse | che lê u fuîse stætu | che lê a fuîse stæta | |
| che niâtri fuîscimu | che niâtre fuîscimu | che niâtri fuîscimu stæti | che niâtre fuîscimu stæte | |
| che viâtri fuîsci | che viâtre fuîsci | che viâtri fuîsci stæti | che viâtre fuîsci stæte | |
| che lû fuîsan | che lû fuîsan stæti | che lû fuîsan stæte | ||
| CONDITIONNEL | ||||
| masculin | féminin | masculin | féminin | |
| Présent | Passé | |||
| mi saiéiva | mi saiéiva stætu | mi saiéiva stæta | ||
| ti ti saiêsci | ti ti saiêsci stætu | ti ti saiêsci stæta | ||
| lê u saiéiva | lê a saiéiva | lê u saiéiva stætu | lê a saiéiva stæta | |
| niâtri saiêscimu | niâtre saiêscimu | niâtri saiêscimu stæti | niâtre saiêscimu stæte | |
| viâtri saiêsci | viâtre saiêsci | viâtri saiêsci stæti | viâtre saiêsci stæte | |
| lû saiéivan | lû saiéivan stæti | lû saiéivan stæte | ||
| IMPÉRATIF | PARTICIPE | |||
| - | ||||
| seggi ti | Présent | Passé | ||
| ch’u segge lê | esente | stætu msg | ||
| segemmu niâtri | stæta fsg | |||
| segéi viâtri | stæti mpl | |||
| che séggian lû | stæte fpl | |||
| GÉRONDIF | INFINITIF | |||
| Présent | Passé | Présent | Passé | |
| esendu | esendu stætu msg | êse | êse stætu msg | |
| esendu stæta fsg | êse stæta fsg | |||
| esendu stæti mpl | êse stæti mpl | |||
| esendu stæte fpl | êse stæte fpl | |||
Cet article est issu de Wiktionary. Le texte est sous licence Creative Commons – Attribution – Partage à l’identique. Des conditions supplémentaires peuvent s’appliquer aux fichiers multimédias.