< Conjugaison:roumain
Conjugaison:roumain/înlătura
| conjugaison de a înlătura | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| infinitif | a înlătura | ||||||
| infinitif passé | a fi înlăturat | ||||||
| participe passé | înlăturat | ||||||
| participe présent | înlăturând | ||||||
| singulier | pluriel | ||||||
| 1re personne (eu) |
2e personne (tu) |
3e personne (el/ea/el) |
1re personne (noi) |
2e personne (voi) |
3e personne (ei/ele/ele) | ||
| indicatif | présent | înlătur | înlături | înlătură | înlăturăm | înlăturați | înlătură |
| passé simple | înlăturai | înlăturași | înlătură | înlăturarăm | înlăturarăți | înlăturară | |
| imparfait | înlăturam | înlăturai | înlătura | înlăturam | înlăturați | înlăturau | |
| plus-que-parfait | înlăturasem | înlăturaseși | înlăturase | înlăturaserăm | înlăturaserăți | înlăturaseră | |
| passé composé | am înlăturat | ai înlăturat | a înlăturat | am înlăturat | ați înlăturat | au înlăturat | |
| futur populaire | o să înlătur | o să înlături | o să înlăture | o să înlăturăm | o să înlăturați | o să înlăture | |
| futur littéraire | voi înlătura | vei înlătura | va înlătura | vom înlătura | veți înlătura | vor înlătura | |
| futur antérieur | voi fi înlăturat | vei fi înlăturat | va fi înlăturat | vom fi înlăturat | veți fi înlăturat | vor fi înlăturat | |
| subjonctif | présent | să înlătur | să înlături | să înlăture | să înlăturăm | să înlăturați | să înlăture |
| passé | să fi înlăturat | ||||||
| présomptif | présent | oi înlătura | oi înlătura | o înlătura | om înlătura | oți înlătura | or înlătura |
| présent progrésif | oi fi înlăturând | oi fi înlăturând | o fi înlăturând | om fi înlăturând | oți fi înlăturând | or fi înlăturând | |
| passé | oi fi înlăturat | oi fi înlăturat | o fi înlăturat | om fi înlăturat | oți fi înlăturat | or fi înlăturat | |
| conditionnel | présent | aș înlătura | ai înlătura | ar înlătura | am înlătura | ați înlătura | ar înlătura |
| passé | aș fi înlăturat | ai fi înlăturat | ar fi înlăturat | am fi înlăturat | ați fi înlăturat | ar fi înlăturat | |
| impératif | affirmatif | înlătură | înlăturați | ||||
| négatif | nu înlătura | nu înlăturați | |||||
Cet article est issu de Wiktionary. Le texte est sous licence Creative Commons – Attribution – Partage à l’identique. Des conditions supplémentaires peuvent s’appliquer aux fichiers multimédias.