< Conjugaison:azéri
Conjugaison:azéri/öldürmək
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| öldürmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| öldürüb | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet [1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| öldürən | öldürmüş | (mənim) | öldürdüyüm |
| (sənin) | öldürdüyün | ||
| (onun) | öldürdüyü | ||
| (bizim) | öldürdüyümüz | ||
| (sizin) | öldürdüyünüz | ||
| (onların) | öldürdüyü ou öldürdükləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öldürürəm | (mən) | öldürmüşəm |
| (sən) | öldürürsən | (sən) | öldürmüşsən |
| (o) | öldürür | (o) | öldürmüş |
| (biz) | öldürürük | (biz) | öldürmüşük |
| (siz) | öldürürsünüz | (siz) | öldürmüşsünüz |
| (onlar) | öldürürlər | (onlar) | öldürmüşlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | öldürdüm | (mən) | öldürmüşdüm |
| (sən) | öldürdün | (sən) | öldürmüşdün |
| (o) | öldürdü | (o) | öldürmüşdü |
| (biz) | öldürdük | (biz) | öldürmüşdük |
| (siz) | öldürdünüz | (siz) | öldürmüşdünüz |
| (onlar) | öldürdülər | (onlar) | öldürmüşdülər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | öldürürdüm | ||
| (sən) | öldürürdün | ||
| (o) | öldürürdü | ||
| (biz) | öldürürdük | ||
| (siz) | öldürürdünüz | ||
| (onlar) | öldürürdülər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | öldürəcəyəm | (mən) | öldürərəm |
| (sən) | öldürəcəksən | (sən) | öldürərsən |
| (o) | öldürəcək | (o) | öldürər |
| (biz) | öldürəcəyik | (biz) | öldürərik |
| (siz) | öldürəcəksiniz | (siz) | öldürərsiniz |
| (onlar) | öldürəcəklər | (onlar) | öldürərlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | öldürəcəkdim | (mən) | öldürərdim |
| (sən) | öldürəcəkdin | (sən) | öldürərdin |
| (o) | öldürəcəkdi | (o) | öldürərdi |
| (biz) | öldürəcəkdik | (biz) | öldürərdik |
| (siz) | öldürəcəkdiniz | (siz) | öldürərdiniz |
| (onlar) | öldürəcəkdilər | (onlar) | öldürərdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öldürsəm | (mən) | öldürsəydim |
| (sən) | öldürsən | (sən) | öldürsəydin |
| (o) | öldürsə | (o) | öldürsəydi |
| (biz) | öldürsək | (biz) | öldürsəydik |
| (siz) | öldürsəniz | (siz) | öldürsəydiniz |
| (onlar) | öldürsələr | (onlar) | öldürsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | öldürəm | ||
| (sən) | öldürəsən | ||
| (o) | öldürə | ||
| (biz) | öldürək | ||
| (siz) | öldürəsiniz | ||
| (onlar) | öldürələr | ||
Hortatif
| (mən) | öldürəsiyəm | ||
| (sən) | öldürəsisən | ||
| (o) | öldürəsi | ||
| (biz) | öldürəsiyik | ||
| (siz) | öldürəsisiniz | ||
| (onlar) | öldürəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öldürməliyəm | (mən) | öldürməliydim |
| (sən) | öldürməlisən | (sən) | öldürməliydin |
| (o) | öldürməli | (o) | öldürməliydi |
| (biz) | öldürməliyik | (biz) | öldürməliydik |
| (siz) | öldürməlisiniz | (siz) | öldürməliydiniz |
| (onlar) | öldürməlilər | (onlar) | öldürməliydilər |
Impératif
| (mən) | öldürüm | ||
| (sən) | öldür | ||
| (o) | öldürsün | ||
| (biz) | öldürək | ||
| (siz) | öldürün | ||
| (onlar) | öldürsünlər | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| öldürməmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| öldürməyib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet[1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| öldürməyən | öldürməmiş | (mənim) | öldürmədiyim |
| (sənin) | öldürmədiyin | ||
| (onun) | öldürmədiyi | ||
| (bizim) | öldürmədiyimiz | ||
| (sizin) | öldürmədiyiniz | ||
| (onların) | öldürmədiyi ou öldürmədikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öldürmürəm | (mən) | öldürməmişəm |
| (sən) | öldürmürsən | (sən) | öldürməmişsən |
| (o) | öldürmür | (o) | öldürməmiş |
| (biz) | öldürmürük | (biz) | öldürməmişik |
| (siz) | öldürmürsünüz | (siz) | öldürməmişsiniz |
| (onlar) | öldürmürlər | (onlar) | öldürməmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | öldürmədim | (mən) | öldürməmişdim |
| (sən) | öldürmədin | (sən) | öldürməmişdin |
| (o) | öldürmədi | (o) | öldürməmişdi |
| (biz) | öldürmədik | (biz) | öldürməmişdik |
| (siz) | öldürmədiniz | (siz) | öldürməmişdiniz |
| (onlar) | öldürmədilər | (onlar) | öldürməmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | öldürmürdüm | ||
| (sən) | öldürmürdün | ||
| (o) | öldürmürdü | ||
| (biz) | öldürmürdük | ||
| (siz) | öldürmürdünüz | ||
| (onlar) | öldürmürdülər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | öldürməyəcəyəm | (mən) | öldürmərəm |
| (sən) | öldürməyəcəksən | (sən) | öldürmərsən |
| (o) | öldürməyəcək | (o) | öldürməz |
| (biz) | öldürməyəcəyik | (biz) | öldürmərik |
| (siz) | öldürməyəcəksiniz | (siz) | öldürmərsiniz |
| (onlar) | öldürməyəcəklər | (onlar) | öldürməzlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | öldürməyəcəkdim | (mən) | öldürməzdim |
| (sən) | öldürməyəcəkdin | (sən) | öldürməzdin |
| (o) | öldürməyəcəkdi | (o) | öldürməzdi |
| (biz) | öldürməyəcəkdik | (biz) | öldürməzdik |
| (siz) | öldürməyəcəkdiniz | (siz) | öldürməzdiniz |
| (onlar) | öldürməyəcəkdilər | (onlar) | öldürməzdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öldürməsəm | (mən) | öldürməsəydim |
| (sən) | öldürməsən | (sən) | öldürməsəydin |
| (o) | öldürməsə | (o) | öldürməsəydi |
| (biz) | öldürməsək | (biz) | öldürməsəydik |
| (siz) | öldürməsəniz | (siz) | öldürməsəydiniz |
| (onlar) | öldürməsələr | (onlar) | öldürməsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | öldürməyəm | ||
| (sən) | öldürməyəsən | ||
| (o) | öldürməyə | ||
| (biz) | öldürməyək | ||
| (siz) | öldürməyəsiniz | ||
| (onlar) | öldürməyələr | ||
Hortatif
| (mən) | öldürməyəsiyəm | ||
| (sən) | öldürməyəsisən | ||
| (o) | öldürməyəsi | ||
| (biz) | öldürməyəsiyik | ||
| (siz) | öldürməyəsisiniz | ||
| (onlar) | öldürməyəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öldürməməliyəm | (mən) | öldürməməliydim |
| (sən) | öldürməməlisən | (sən) | öldürməməliydin |
| (o) | öldürməməli | (o) | öldürməməliydi |
| (biz) | öldürməməliyik | (biz) | öldürməməliydik |
| (siz) | öldürməməlisiniz | (siz) | öldürməməliydiniz |
| (onlar) | öldürməməlilər | (onlar) | öldürməməliydilər |
Impératif
| (mən) | öldürməyim | ||
| (sən) | öldürmə | ||
| (o) | öldürməsin | ||
| (biz) | öldürməyək | ||
| (siz) | öldürməyin | ||
| (onlar) | öldürməsinlər | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| öldürülmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| öldürülüb | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet [1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| öldürülən | öldürülmüş | (mənim) | öldürüldüyüm |
| (sənin) | öldürüldüyün | ||
| (onun) | öldürüldüyü | ||
| (bizim) | öldürüldüyümüz | ||
| (sizin) | öldürüldüyünüz | ||
| (onların) | öldürüldüyü ou öldürüldükləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öldürülürəm | (mən) | öldürülmüşəm |
| (sən) | öldürülürsən | (sən) | öldürülmüşsən |
| (o) | öldürülür | (o) | öldürülmüş |
| (biz) | öldürülürük | (biz) | öldürülmüşük |
| (siz) | öldürülürsünüz | (siz) | öldürülmüşsünüz |
| (onlar) | öldürülürlər | (onlar) | öldürülmüşlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | öldürüldüm | (mən) | öldürülmüşdüm |
| (sən) | öldürüldün | (sən) | öldürülmüşdün |
| (o) | öldürüldü | (o) | öldürülmüşdü |
| (biz) | öldürüldük | (biz) | öldürülmüşdük |
| (siz) | öldürüldünüz | (siz) | öldürülmüşdünüz |
| (onlar) | öldürüldülər | (onlar) | öldürülmüşdülər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | öldürülürdüm | ||
| (sən) | öldürülürdün | ||
| (o) | öldürülürdü | ||
| (biz) | öldürülürdük | ||
| (siz) | öldürülürdünüz | ||
| (onlar) | öldürülürdülər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | öldürüləcəyəm | (mən) | öldürülərəm |
| (sən) | öldürüləcəksən | (sən) | öldürülərsən |
| (o) | öldürüləcək | (o) | öldürülər |
| (biz) | öldürüləcəyik | (biz) | öldürülərik |
| (siz) | öldürüləcəksiniz | (siz) | öldürülərsiniz |
| (onlar) | öldürüləcəklər | (onlar) | öldürülərlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | öldürüləcəkdim | (mən) | öldürülərdim |
| (sən) | öldürüləcəkdin | (sən) | öldürülərdin |
| (o) | öldürüləcəkdi | (o) | öldürülərdi |
| (biz) | öldürüləcəkdik | (biz) | öldürülərdik |
| (siz) | öldürüləcəkdiniz | (siz) | öldürülərdiniz |
| (onlar) | öldürüləcəkdilər | (onlar) | öldürülərdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öldürülsəm | (mən) | öldürülsəydim |
| (sən) | öldürülsən | (sən) | öldürülsəydin |
| (o) | öldürülsə | (o) | öldürülsəydi |
| (biz) | öldürülsək | (biz) | öldürülsəydik |
| (siz) | öldürülsəniz | (siz) | öldürülsəydiniz |
| (onlar) | öldürülsələr | (onlar) | öldürülsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | öldürüləm | ||
| (sən) | öldürüləsən | ||
| (o) | öldürülə | ||
| (biz) | öldürülək | ||
| (siz) | öldürüləsiniz | ||
| (onlar) | öldürülələr | ||
Hortatif
| (mən) | öldürüləsiyəm | ||
| (sən) | öldürüləsisən | ||
| (o) | öldürüləsi | ||
| (biz) | öldürüləsiyik | ||
| (siz) | öldürüləsisiniz | ||
| (onlar) | öldürüləsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öldürülməliyəm | (mən) | öldürülməliydim |
| (sən) | öldürülməlisən | (sən) | öldürülməliydin |
| (o) | öldürülməli | (o) | öldürülməliydi |
| (biz) | öldürülməliyik | (biz) | öldürülməliydik |
| (siz) | öldürülməlisiniz | (siz) | öldürülməliydiniz |
| (onlar) | öldürülməlilər | (onlar) | öldürülməliydilər |
Impératif
| (mən) | öldürülüm | ||
| (sən) | öldürül | ||
| (o) | öldürülsün | ||
| (biz) | öldürülək | ||
| (siz) | öldürülün | ||
| (onlar) | öldürülsünlər | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| öldürülməmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| öldürülməyib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet[1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| öldürülməyən | öldürülməmiş | (mənim) | öldürülmədiyim |
| (sənin) | öldürülmədiyin | ||
| (onun) | öldürülmədiyi | ||
| (bizim) | öldürülmədiyimiz | ||
| (sizin) | öldürülmədiyiniz | ||
| (onların) | öldürülmədiyi ou öldürülmədikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öldürülmürəm | (mən) | öldürülməmişəm |
| (sən) | öldürülmürsən | (sən) | öldürülməmişsən |
| (o) | öldürülmür | (o) | öldürülməmiş |
| (biz) | öldürülmürük | (biz) | öldürülməmişik |
| (siz) | öldürülmürsünüz | (siz) | öldürülməmişsiniz |
| (onlar) | öldürülmürlər | (onlar) | öldürülməmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | öldürülmədim | (mən) | öldürülməmişdim |
| (sən) | öldürülmədin | (sən) | öldürülməmişdin |
| (o) | öldürülmədi | (o) | öldürülməmişdi |
| (biz) | öldürülmədik | (biz) | öldürülməmişdik |
| (siz) | öldürülmədiniz | (siz) | öldürülməmişdiniz |
| (onlar) | öldürülmədilər | (onlar) | öldürülməmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | öldürülmürdüm | ||
| (sən) | öldürülmürdün | ||
| (o) | öldürülmürdü | ||
| (biz) | öldürülmürdük | ||
| (siz) | öldürülmürdünüz | ||
| (onlar) | öldürülmürdülər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | öldürülməyəcəyəm | (mən) | öldürülmərəm |
| (sən) | öldürülməyəcəksən | (sən) | öldürülmərsən |
| (o) | öldürülməyəcək | (o) | öldürülməz |
| (biz) | öldürülməyəcəyik | (biz) | öldürülmərik |
| (siz) | öldürülməyəcəksiniz | (siz) | öldürülmərsiniz |
| (onlar) | öldürülməyəcəklər | (onlar) | öldürülməzlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | öldürülməyəcəkdim | (mən) | öldürülməzdim |
| (sən) | öldürülməyəcəkdin | (sən) | öldürülməzdin |
| (o) | öldürülməyəcəkdi | (o) | öldürülməzdi |
| (biz) | öldürülməyəcəkdik | (biz) | öldürülməzdik |
| (siz) | öldürülməyəcəkdiniz | (siz) | öldürülməzdiniz |
| (onlar) | öldürülməyəcəkdilər | (onlar) | öldürülməzdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öldürülməsəm | (mən) | öldürülməsəydim |
| (sən) | öldürülməsən | (sən) | öldürülməsəydin |
| (o) | öldürülməsə | (o) | öldürülməsəydi |
| (biz) | öldürülməsək | (biz) | öldürülməsəydik |
| (siz) | öldürülməsəniz | (siz) | öldürülməsəydiniz |
| (onlar) | öldürülməsələr | (onlar) | öldürülməsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | öldürülməyəm | ||
| (sən) | öldürülməyəsən | ||
| (o) | öldürülməyə | ||
| (biz) | öldürülməyək | ||
| (siz) | öldürülməyəsiniz | ||
| (onlar) | öldürülməyələr | ||
Hortatif
| (mən) | öldürülməyəsiyəm | ||
| (sən) | öldürülməyəsisən | ||
| (o) | öldürülməyəsi | ||
| (biz) | öldürülməyəsiyik | ||
| (siz) | öldürülməyəsisiniz | ||
| (onlar) | öldürülməyəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öldürülməməliyəm | (mən) | öldürülməməliydim |
| (sən) | öldürülməməlisən | (sən) | öldürülməməliydin |
| (o) | öldürülməməli | (o) | öldürülməməliydi |
| (biz) | öldürülməməliyik | (biz) | öldürülməməliydik |
| (siz) | öldürülməməlisiniz | (siz) | öldürülməməliydiniz |
| (onlar) | öldürülməməlilər | (onlar) | öldürülməməliydilər |
Impératif
| (mən) | öldürülməyim | ||
| (sən) | öldürülmə | ||
| (o) | öldürülməsin | ||
| (biz) | öldürülməyək | ||
| (siz) | öldürülməyin | ||
| (onlar) | öldürülməsinlər | ||
Références
- Gilles Authier (2012), « New strategies for relative clauses in Azeri and Apsheron Tat », in Gast, Volker, dir., Clause Linkage in Cross-Linguistic Perspective, Berlin: De Gruyter Mouton
Cet article est issu de Wiktionary. Le texte est sous licence Creative Commons – Attribution – Partage à l’identique. Des conditions supplémentaires peuvent s’appliquer aux fichiers multimédias.