< Conjugaison:azéri
Conjugaison:azéri/öyrənmək
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| öyrənmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| öyrənib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet [1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| öyrənən | öyrənmiş | (mənim) | öyrəndiyim |
| (sənin) | öyrəndiyin | ||
| (onun) | öyrəndiyi | ||
| (bizim) | öyrəndiyimiz | ||
| (sizin) | öyrəndiyiniz | ||
| (onların) | öyrəndiyi ou öyrəndikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öyrənirəm | (mən) | öyrənmişəm |
| (sən) | öyrənirsən | (sən) | öyrənmişsən |
| (o) | öyrənir | (o) | öyrənmiş |
| (biz) | öyrənirik | (biz) | öyrənmişik |
| (siz) | öyrənirsiniz | (siz) | öyrənmişsiniz |
| (onlar) | öyrənirlər | (onlar) | öyrənmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | öyrəndim | (mən) | öyrənmişdim |
| (sən) | öyrəndin | (sən) | öyrənmişdin |
| (o) | öyrəndi | (o) | öyrənmişdi |
| (biz) | öyrəndik | (biz) | öyrənmişdik |
| (siz) | öyrəndiniz | (siz) | öyrənmişdiniz |
| (onlar) | öyrəndilər | (onlar) | öyrənmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | öyrənirdim | ||
| (sən) | öyrənirdin | ||
| (o) | öyrənirdi | ||
| (biz) | öyrənirdik | ||
| (siz) | öyrənirdiniz | ||
| (onlar) | öyrənirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | öyrənəcəyəm | (mən) | öyrənərəm |
| (sən) | öyrənəcəksən | (sən) | öyrənərsən |
| (o) | öyrənəcək | (o) | öyrənər |
| (biz) | öyrənəcəyik | (biz) | öyrənərik |
| (siz) | öyrənəcəksiniz | (siz) | öyrənərsiniz |
| (onlar) | öyrənəcəklər | (onlar) | öyrənərlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | öyrənəcəkdim | (mən) | öyrənərdim |
| (sən) | öyrənəcəkdin | (sən) | öyrənərdin |
| (o) | öyrənəcəkdi | (o) | öyrənərdi |
| (biz) | öyrənəcəkdik | (biz) | öyrənərdik |
| (siz) | öyrənəcəkdiniz | (siz) | öyrənərdiniz |
| (onlar) | öyrənəcəkdilər | (onlar) | öyrənərdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öyrənsəm | (mən) | öyrənsəydim |
| (sən) | öyrənsən | (sən) | öyrənsəydin |
| (o) | öyrənsə | (o) | öyrənsəydi |
| (biz) | öyrənsək | (biz) | öyrənsəydik |
| (siz) | öyrənsəniz | (siz) | öyrənsəydiniz |
| (onlar) | öyrənsələr | (onlar) | öyrənsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | öyrənəm | ||
| (sən) | öyrənəsən | ||
| (o) | öyrənə | ||
| (biz) | öyrənək | ||
| (siz) | öyrənəsiniz | ||
| (onlar) | öyrənələr | ||
Hortatif
| (mən) | öyrənəsiyəm | ||
| (sən) | öyrənəsisən | ||
| (o) | öyrənəsi | ||
| (biz) | öyrənəsiyik | ||
| (siz) | öyrənəsisiniz | ||
| (onlar) | öyrənəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öyrənməliyəm | (mən) | öyrənməliydim |
| (sən) | öyrənməlisən | (sən) | öyrənməliydin |
| (o) | öyrənməli | (o) | öyrənməliydi |
| (biz) | öyrənməliyik | (biz) | öyrənməliydik |
| (siz) | öyrənməlisiniz | (siz) | öyrənməliydiniz |
| (onlar) | öyrənməlilər | (onlar) | öyrənməliydilər |
Impératif
| (mən) | öyrənim | ||
| (sən) | öyrən | ||
| (o) | öyrənsin | ||
| (biz) | öyrənək | ||
| (siz) | öyrənin | ||
| (onlar) | öyrənsinlər | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| öyrənməmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| öyrənməyib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet[1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| öyrənməyən | öyrənməmiş | (mənim) | öyrənmədiyim |
| (sənin) | öyrənmədiyin | ||
| (onun) | öyrənmədiyi | ||
| (bizim) | öyrənmədiyimiz | ||
| (sizin) | öyrənmədiyiniz | ||
| (onların) | öyrənmədiyi ou öyrənmədikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öyrənmirəm | (mən) | öyrənməmişəm |
| (sən) | öyrənmirsən | (sən) | öyrənməmişsən |
| (o) | öyrənmir | (o) | öyrənməmiş |
| (biz) | öyrənmirik | (biz) | öyrənməmişik |
| (siz) | öyrənmirsiniz | (siz) | öyrənməmişsiniz |
| (onlar) | öyrənmirlər | (onlar) | öyrənməmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | öyrənmədim | (mən) | öyrənməmişdim |
| (sən) | öyrənmədin | (sən) | öyrənməmişdin |
| (o) | öyrənmədi | (o) | öyrənməmişdi |
| (biz) | öyrənmədik | (biz) | öyrənməmişdik |
| (siz) | öyrənmədiniz | (siz) | öyrənməmişdiniz |
| (onlar) | öyrənmədilər | (onlar) | öyrənməmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | öyrənmirdim | ||
| (sən) | öyrənmirdin | ||
| (o) | öyrənmirdi | ||
| (biz) | öyrənmirdik | ||
| (siz) | öyrənmirdiniz | ||
| (onlar) | öyrənmirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | öyrənməyəcəyəm | (mən) | öyrənmərəm |
| (sən) | öyrənməyəcəksən | (sən) | öyrənmərsən |
| (o) | öyrənməyəcək | (o) | öyrənməz |
| (biz) | öyrənməyəcəyik | (biz) | öyrənmərik |
| (siz) | öyrənməyəcəksiniz | (siz) | öyrənmərsiniz |
| (onlar) | öyrənməyəcəklər | (onlar) | öyrənməzlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | öyrənməyəcəkdim | (mən) | öyrənməzdim |
| (sən) | öyrənməyəcəkdin | (sən) | öyrənməzdin |
| (o) | öyrənməyəcəkdi | (o) | öyrənməzdi |
| (biz) | öyrənməyəcəkdik | (biz) | öyrənməzdik |
| (siz) | öyrənməyəcəkdiniz | (siz) | öyrənməzdiniz |
| (onlar) | öyrənməyəcəkdilər | (onlar) | öyrənməzdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öyrənməsəm | (mən) | öyrənməsəydim |
| (sən) | öyrənməsən | (sən) | öyrənməsəydin |
| (o) | öyrənməsə | (o) | öyrənməsəydi |
| (biz) | öyrənməsək | (biz) | öyrənməsəydik |
| (siz) | öyrənməsəniz | (siz) | öyrənməsəydiniz |
| (onlar) | öyrənməsələr | (onlar) | öyrənməsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | öyrənməyəm | ||
| (sən) | öyrənməyəsən | ||
| (o) | öyrənməyə | ||
| (biz) | öyrənməyək | ||
| (siz) | öyrənməyəsiniz | ||
| (onlar) | öyrənməyələr | ||
Hortatif
| (mən) | öyrənməyəsiyəm | ||
| (sən) | öyrənməyəsisən | ||
| (o) | öyrənməyəsi | ||
| (biz) | öyrənməyəsiyik | ||
| (siz) | öyrənməyəsisiniz | ||
| (onlar) | öyrənməyəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öyrənməməliyəm | (mən) | öyrənməməliydim |
| (sən) | öyrənməməlisən | (sən) | öyrənməməliydin |
| (o) | öyrənməməli | (o) | öyrənməməliydi |
| (biz) | öyrənməməliyik | (biz) | öyrənməməliydik |
| (siz) | öyrənməməlisiniz | (siz) | öyrənməməliydiniz |
| (onlar) | öyrənməməlilər | (onlar) | öyrənməməliydilər |
Impératif
| (mən) | öyrənməyim | ||
| (sən) | öyrənmə | ||
| (o) | öyrənməsin | ||
| (biz) | öyrənməyək | ||
| (siz) | öyrənməyin | ||
| (onlar) | öyrənməsinlər | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| öyrənilmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| öyrənilib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet [1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| öyrənilən | öyrənilmiş | (mənim) | öyrənildiyim |
| (sənin) | öyrənildiyin | ||
| (onun) | öyrənildiyi | ||
| (bizim) | öyrənildiyimiz | ||
| (sizin) | öyrənildiyiniz | ||
| (onların) | öyrənildiyi ou öyrənildikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öyrənilirəm | (mən) | öyrənilmişəm |
| (sən) | öyrənilirsən | (sən) | öyrənilmişsən |
| (o) | öyrənilir | (o) | öyrənilmiş |
| (biz) | öyrənilirik | (biz) | öyrənilmişik |
| (siz) | öyrənilirsiniz | (siz) | öyrənilmişsiniz |
| (onlar) | öyrənilirlər | (onlar) | öyrənilmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | öyrənildim | (mən) | öyrənilmişdim |
| (sən) | öyrənildin | (sən) | öyrənilmişdin |
| (o) | öyrənildi | (o) | öyrənilmişdi |
| (biz) | öyrənildik | (biz) | öyrənilmişdik |
| (siz) | öyrənildiniz | (siz) | öyrənilmişdiniz |
| (onlar) | öyrənildilər | (onlar) | öyrənilmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | öyrənilirdim | ||
| (sən) | öyrənilirdin | ||
| (o) | öyrənilirdi | ||
| (biz) | öyrənilirdik | ||
| (siz) | öyrənilirdiniz | ||
| (onlar) | öyrənilirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | öyrəniləcəyəm | (mən) | öyrənilərəm |
| (sən) | öyrəniləcəksən | (sən) | öyrənilərsən |
| (o) | öyrəniləcək | (o) | öyrənilər |
| (biz) | öyrəniləcəyik | (biz) | öyrənilərik |
| (siz) | öyrəniləcəksiniz | (siz) | öyrənilərsiniz |
| (onlar) | öyrəniləcəklər | (onlar) | öyrənilərlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | öyrəniləcəkdim | (mən) | öyrənilərdim |
| (sən) | öyrəniləcəkdin | (sən) | öyrənilərdin |
| (o) | öyrəniləcəkdi | (o) | öyrənilərdi |
| (biz) | öyrəniləcəkdik | (biz) | öyrənilərdik |
| (siz) | öyrəniləcəkdiniz | (siz) | öyrənilərdiniz |
| (onlar) | öyrəniləcəkdilər | (onlar) | öyrənilərdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öyrənilsəm | (mən) | öyrənilsəydim |
| (sən) | öyrənilsən | (sən) | öyrənilsəydin |
| (o) | öyrənilsə | (o) | öyrənilsəydi |
| (biz) | öyrənilsək | (biz) | öyrənilsəydik |
| (siz) | öyrənilsəniz | (siz) | öyrənilsəydiniz |
| (onlar) | öyrənilsələr | (onlar) | öyrənilsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | öyrəniləm | ||
| (sən) | öyrəniləsən | ||
| (o) | öyrənilə | ||
| (biz) | öyrənilək | ||
| (siz) | öyrəniləsiniz | ||
| (onlar) | öyrənilələr | ||
Hortatif
| (mən) | öyrəniləsiyəm | ||
| (sən) | öyrəniləsisən | ||
| (o) | öyrəniləsi | ||
| (biz) | öyrəniləsiyik | ||
| (siz) | öyrəniləsisiniz | ||
| (onlar) | öyrəniləsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öyrənilməliyəm | (mən) | öyrənilməliydim |
| (sən) | öyrənilməlisən | (sən) | öyrənilməliydin |
| (o) | öyrənilməli | (o) | öyrənilməliydi |
| (biz) | öyrənilməliyik | (biz) | öyrənilməliydik |
| (siz) | öyrənilməlisiniz | (siz) | öyrənilməliydiniz |
| (onlar) | öyrənilməlilər | (onlar) | öyrənilməliydilər |
Impératif
| (mən) | öyrənilim | ||
| (sən) | öyrənil | ||
| (o) | öyrənilsin | ||
| (biz) | öyrənilək | ||
| (siz) | öyrənilin | ||
| (onlar) | öyrənilsinlər | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| öyrənilməmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| öyrənilməyib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet[1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| öyrənilməyən | öyrənilməmiş | (mənim) | öyrənilmədiyim |
| (sənin) | öyrənilmədiyin | ||
| (onun) | öyrənilmədiyi | ||
| (bizim) | öyrənilmədiyimiz | ||
| (sizin) | öyrənilmədiyiniz | ||
| (onların) | öyrənilmədiyi ou öyrənilmədikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öyrənilmirəm | (mən) | öyrənilməmişəm |
| (sən) | öyrənilmirsən | (sən) | öyrənilməmişsən |
| (o) | öyrənilmir | (o) | öyrənilməmiş |
| (biz) | öyrənilmirik | (biz) | öyrənilməmişik |
| (siz) | öyrənilmirsiniz | (siz) | öyrənilməmişsiniz |
| (onlar) | öyrənilmirlər | (onlar) | öyrənilməmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | öyrənilmədim | (mən) | öyrənilməmişdim |
| (sən) | öyrənilmədin | (sən) | öyrənilməmişdin |
| (o) | öyrənilmədi | (o) | öyrənilməmişdi |
| (biz) | öyrənilmədik | (biz) | öyrənilməmişdik |
| (siz) | öyrənilmədiniz | (siz) | öyrənilməmişdiniz |
| (onlar) | öyrənilmədilər | (onlar) | öyrənilməmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | öyrənilmirdim | ||
| (sən) | öyrənilmirdin | ||
| (o) | öyrənilmirdi | ||
| (biz) | öyrənilmirdik | ||
| (siz) | öyrənilmirdiniz | ||
| (onlar) | öyrənilmirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | öyrənilməyəcəyəm | (mən) | öyrənilmərəm |
| (sən) | öyrənilməyəcəksən | (sən) | öyrənilmərsən |
| (o) | öyrənilməyəcək | (o) | öyrənilməz |
| (biz) | öyrənilməyəcəyik | (biz) | öyrənilmərik |
| (siz) | öyrənilməyəcəksiniz | (siz) | öyrənilmərsiniz |
| (onlar) | öyrənilməyəcəklər | (onlar) | öyrənilməzlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | öyrənilməyəcəkdim | (mən) | öyrənilməzdim |
| (sən) | öyrənilməyəcəkdin | (sən) | öyrənilməzdin |
| (o) | öyrənilməyəcəkdi | (o) | öyrənilməzdi |
| (biz) | öyrənilməyəcəkdik | (biz) | öyrənilməzdik |
| (siz) | öyrənilməyəcəkdiniz | (siz) | öyrənilməzdiniz |
| (onlar) | öyrənilməyəcəkdilər | (onlar) | öyrənilməzdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öyrənilməsəm | (mən) | öyrənilməsəydim |
| (sən) | öyrənilməsən | (sən) | öyrənilməsəydin |
| (o) | öyrənilməsə | (o) | öyrənilməsəydi |
| (biz) | öyrənilməsək | (biz) | öyrənilməsəydik |
| (siz) | öyrənilməsəniz | (siz) | öyrənilməsəydiniz |
| (onlar) | öyrənilməsələr | (onlar) | öyrənilməsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | öyrənilməyəm | ||
| (sən) | öyrənilməyəsən | ||
| (o) | öyrənilməyə | ||
| (biz) | öyrənilməyək | ||
| (siz) | öyrənilməyəsiniz | ||
| (onlar) | öyrənilməyələr | ||
Hortatif
| (mən) | öyrənilməyəsiyəm | ||
| (sən) | öyrənilməyəsisən | ||
| (o) | öyrənilməyəsi | ||
| (biz) | öyrənilməyəsiyik | ||
| (siz) | öyrənilməyəsisiniz | ||
| (onlar) | öyrənilməyəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | öyrənilməməliyəm | (mən) | öyrənilməməliydim |
| (sən) | öyrənilməməlisən | (sən) | öyrənilməməliydin |
| (o) | öyrənilməməli | (o) | öyrənilməməliydi |
| (biz) | öyrənilməməliyik | (biz) | öyrənilməməliydik |
| (siz) | öyrənilməməlisiniz | (siz) | öyrənilməməliydiniz |
| (onlar) | öyrənilməməlilər | (onlar) | öyrənilməməliydilər |
Impératif
| (mən) | öyrənilməyim | ||
| (sən) | öyrənilmə | ||
| (o) | öyrənilməsin | ||
| (biz) | öyrənilməyək | ||
| (siz) | öyrənilməyin | ||
| (onlar) | öyrənilməsinlər | ||
Références
- Gilles Authier (2012), « New strategies for relative clauses in Azeri and Apsheron Tat », in Gast, Volker, dir., Clause Linkage in Cross-Linguistic Perspective, Berlin: De Gruyter Mouton
Cet article est issu de Wiktionary. Le texte est sous licence Creative Commons – Attribution – Partage à l’identique. Des conditions supplémentaires peuvent s’appliquer aux fichiers multimédias.