< Conjugaison:azéri
Conjugaison:azéri/ağırlaşdırmaq
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| ağırlaşdırmaq | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| ağırlaşdırıb | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet [1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| ağırlaşdıran | ağırlaşdırmış | (mənim) | ağırlaşdırdığım |
| (sənin) | ağırlaşdırdığın | ||
| (onun) | ağırlaşdırdığı | ||
| (bizim) | ağırlaşdırdığımız | ||
| (sizin) | ağırlaşdırdığınız | ||
| (onların) | ağırlaşdırdığı ou ağırlaşdırdıqları | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ağırlaşdırıram | (mən) | ağırlaşdırmışam |
| (sən) | ağırlaşdırırsan | (sən) | ağırlaşdırmışsan |
| (o) | ağırlaşdırır | (o) | ağırlaşdırmış |
| (biz) | ağırlaşdırırıq | (biz) | ağırlaşdırmışıq |
| (siz) | ağırlaşdırırsınız | (siz) | ağırlaşdırmışsınız |
| (onlar) | ağırlaşdırırlar | (onlar) | ağırlaşdırmışlar |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | ağırlaşdırdım | (mən) | ağırlaşdırmışdım |
| (sən) | ağırlaşdırdın | (sən) | ağırlaşdırmışdın |
| (o) | ağırlaşdırdı | (o) | ağırlaşdırmışdı |
| (biz) | ağırlaşdırdıq | (biz) | ağırlaşdırmışdıq |
| (siz) | ağırlaşdırdınız | (siz) | ağırlaşdırmışdınız |
| (onlar) | ağırlaşdırdılar | (onlar) | ağırlaşdırmışdılar |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | ağırlaşdırırdım | ||
| (sən) | ağırlaşdırırdın | ||
| (o) | ağırlaşdırırdı | ||
| (biz) | ağırlaşdırırdıq | ||
| (siz) | ağırlaşdırırdınız | ||
| (onlar) | ağırlaşdırırdılar | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | ağırlaşdıracağam | (mən) | ağırlaşdıraram |
| (sən) | ağırlaşdıracaqsan | (sən) | ağırlaşdırarsan |
| (o) | ağırlaşdıracaq | (o) | ağırlaşdırar |
| (biz) | ağırlaşdıracağıq | (biz) | ağırlaşdırarıq |
| (siz) | ağırlaşdıracaqsınız | (siz) | ağırlaşdırarsınız |
| (onlar) | ağırlaşdıracaqlar | (onlar) | ağırlaşdırarlar |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | ağırlaşdıracaqdım | (mən) | ağırlaşdırardım |
| (sən) | ağırlaşdıracaqdın | (sən) | ağırlaşdırardın |
| (o) | ağırlaşdıracaqdı | (o) | ağırlaşdırardı |
| (biz) | ağırlaşdıracaqdıq | (biz) | ağırlaşdırardıq |
| (siz) | ağırlaşdıracaqdınız | (siz) | ağırlaşdırardınız |
| (onlar) | ağırlaşdıracaqdılar | (onlar) | ağırlaşdırardılar |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ağırlaşdırsam | (mən) | ağırlaşdırsaydım |
| (sən) | ağırlaşdırsan | (sən) | ağırlaşdırsaydın |
| (o) | ağırlaşdırsa | (o) | ağırlaşdırsaydı |
| (biz) | ağırlaşdırsaq | (biz) | ağırlaşdırsaydıq |
| (siz) | ağırlaşdırsanız | (siz) | ağırlaşdırsaydınız |
| (onlar) | ağırlaşdırsalar | (onlar) | ağırlaşdırsaydılar |
Subjonctif
| (mən) | ağırlaşdıram | ||
| (sən) | ağırlaşdırasan | ||
| (o) | ağırlaşdıra | ||
| (biz) | ağırlaşdıraq | ||
| (siz) | ağırlaşdırasınız | ||
| (onlar) | ağırlaşdıralar | ||
Hortatif
| (mən) | ağırlaşdırasıyam | ||
| (sən) | ağırlaşdırasısan | ||
| (o) | ağırlaşdırası | ||
| (biz) | ağırlaşdırasıyıq | ||
| (siz) | ağırlaşdırasısınız | ||
| (onlar) | ağırlaşdırasılar | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ağırlaşdırmalıyam | (mən) | ağırlaşdırmalıydım |
| (sən) | ağırlaşdırmalısan | (sən) | ağırlaşdırmalıydın |
| (o) | ağırlaşdırmalı | (o) | ağırlaşdırmalıydı |
| (biz) | ağırlaşdırmalıyıq | (biz) | ağırlaşdırmalıydıq |
| (siz) | ağırlaşdırmalısınız | (siz) | ağırlaşdırmalıydınız |
| (onlar) | ağırlaşdırmalılar | (onlar) | ağırlaşdırmalıydılar |
Impératif
| (mən) | ağırlaşdırım | ||
| (sən) | ağırlaşdır | ||
| (o) | ağırlaşdırsın | ||
| (biz) | ağırlaşdıraq | ||
| (siz) | ağırlaşdırın | ||
| (onlar) | ağırlaşdırsınlar | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| ağırlaşdırmamaq | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| ağırlaşdırmayıb | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet[1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| ağırlaşdırmayan | ağırlaşdırmamış | (mənim) | ağırlaşdırmadığım |
| (sənin) | ağırlaşdırmadığın | ||
| (onun) | ağırlaşdırmadığı | ||
| (bizim) | ağırlaşdırmadığımız | ||
| (sizin) | ağırlaşdırmadığınız | ||
| (onların) | ağırlaşdırmadığı ou ağırlaşdırmadıqları | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ağırlaşdırmıram | (mən) | ağırlaşdırmamışam |
| (sən) | ağırlaşdırmırsan | (sən) | ağırlaşdırmamışsan |
| (o) | ağırlaşdırmır | (o) | ağırlaşdırmamış |
| (biz) | ağırlaşdırmırıq | (biz) | ağırlaşdırmamışıq |
| (siz) | ağırlaşdırmırsınız | (siz) | ağırlaşdırmamışsınız |
| (onlar) | ağırlaşdırmırlar | (onlar) | ağırlaşdırmamışlar |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | ağırlaşdırmadım | (mən) | ağırlaşdırmamışdım |
| (sən) | ağırlaşdırmadın | (sən) | ağırlaşdırmamışdın |
| (o) | ağırlaşdırmadı | (o) | ağırlaşdırmamışdı |
| (biz) | ağırlaşdırmadıq | (biz) | ağırlaşdırmamışdıq |
| (siz) | ağırlaşdırmadınız | (siz) | ağırlaşdırmamışdınız |
| (onlar) | ağırlaşdırmadılar | (onlar) | ağırlaşdırmamışdılar |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | ağırlaşdırmırdım | ||
| (sən) | ağırlaşdırmırdın | ||
| (o) | ağırlaşdırmırdı | ||
| (biz) | ağırlaşdırmırdıq | ||
| (siz) | ağırlaşdırmırdınız | ||
| (onlar) | ağırlaşdırmırdılar | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | ağırlaşdırmayacağam | (mən) | ağırlaşdırmaram |
| (sən) | ağırlaşdırmayacaqsan | (sən) | ağırlaşdırmarsan |
| (o) | ağırlaşdırmayacaq | (o) | ağırlaşdırmaz |
| (biz) | ağırlaşdırmayacağıq | (biz) | ağırlaşdırmarıq |
| (siz) | ağırlaşdırmayacaqsınız | (siz) | ağırlaşdırmarsınız |
| (onlar) | ağırlaşdırmayacaqlar | (onlar) | ağırlaşdırmazlar |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | ağırlaşdırmayacaqdım | (mən) | ağırlaşdırmazdım |
| (sən) | ağırlaşdırmayacaqdın | (sən) | ağırlaşdırmazdın |
| (o) | ağırlaşdırmayacaqdı | (o) | ağırlaşdırmazdı |
| (biz) | ağırlaşdırmayacaqdıq | (biz) | ağırlaşdırmazdıq |
| (siz) | ağırlaşdırmayacaqdınız | (siz) | ağırlaşdırmazdınız |
| (onlar) | ağırlaşdırmayacaqdılar | (onlar) | ağırlaşdırmazdılar |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ağırlaşdırmasam | (mən) | ağırlaşdırmasaydım |
| (sən) | ağırlaşdırmasan | (sən) | ağırlaşdırmasaydın |
| (o) | ağırlaşdırmasa | (o) | ağırlaşdırmasaydı |
| (biz) | ağırlaşdırmasaq | (biz) | ağırlaşdırmasaydıq |
| (siz) | ağırlaşdırmasanız | (siz) | ağırlaşdırmasaydınız |
| (onlar) | ağırlaşdırmasalar | (onlar) | ağırlaşdırmasaydılar |
Subjonctif
| (mən) | ağırlaşdırmayam | ||
| (sən) | ağırlaşdırmayasan | ||
| (o) | ağırlaşdırmaya | ||
| (biz) | ağırlaşdırmayaq | ||
| (siz) | ağırlaşdırmayasınız | ||
| (onlar) | ağırlaşdırmayalar | ||
Hortatif
| (mən) | ağırlaşdırmayasıyam | ||
| (sən) | ağırlaşdırmayasısan | ||
| (o) | ağırlaşdırmayası | ||
| (biz) | ağırlaşdırmayasıyıq | ||
| (siz) | ağırlaşdırmayasısınız | ||
| (onlar) | ağırlaşdırmayasılar | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ağırlaşdırmamalıyam | (mən) | ağırlaşdırmamalıydım |
| (sən) | ağırlaşdırmamalısan | (sən) | ağırlaşdırmamalıydın |
| (o) | ağırlaşdırmamalı | (o) | ağırlaşdırmamalıydı |
| (biz) | ağırlaşdırmamalıyıq | (biz) | ağırlaşdırmamalıydıq |
| (siz) | ağırlaşdırmamalısınız | (siz) | ağırlaşdırmamalıydınız |
| (onlar) | ağırlaşdırmamalılar | (onlar) | ağırlaşdırmamalıydılar |
Impératif
| (mən) | ağırlaşdırmayım | ||
| (sən) | ağırlaşdırma | ||
| (o) | ağırlaşdırmasın | ||
| (biz) | ağırlaşdırmayaq | ||
| (siz) | ağırlaşdırmayın | ||
| (onlar) | ağırlaşdırmasınlar | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| ağırlaşdırılmaq | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| ağırlaşdırılıb | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet [1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| ağırlaşdırılan | ağırlaşdırılmış | (mənim) | ağırlaşdırıldığım |
| (sənin) | ağırlaşdırıldığın | ||
| (onun) | ağırlaşdırıldığı | ||
| (bizim) | ağırlaşdırıldığımız | ||
| (sizin) | ağırlaşdırıldığınız | ||
| (onların) | ağırlaşdırıldığı ou ağırlaşdırıldıqları | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ağırlaşdırılıram | (mən) | ağırlaşdırılmışam |
| (sən) | ağırlaşdırılırsan | (sən) | ağırlaşdırılmışsan |
| (o) | ağırlaşdırılır | (o) | ağırlaşdırılmış |
| (biz) | ağırlaşdırılırıq | (biz) | ağırlaşdırılmışıq |
| (siz) | ağırlaşdırılırsınız | (siz) | ağırlaşdırılmışsınız |
| (onlar) | ağırlaşdırılırlar | (onlar) | ağırlaşdırılmışlar |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | ağırlaşdırıldım | (mən) | ağırlaşdırılmışdım |
| (sən) | ağırlaşdırıldın | (sən) | ağırlaşdırılmışdın |
| (o) | ağırlaşdırıldı | (o) | ağırlaşdırılmışdı |
| (biz) | ağırlaşdırıldıq | (biz) | ağırlaşdırılmışdıq |
| (siz) | ağırlaşdırıldınız | (siz) | ağırlaşdırılmışdınız |
| (onlar) | ağırlaşdırıldılar | (onlar) | ağırlaşdırılmışdılar |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | ağırlaşdırılırdım | ||
| (sən) | ağırlaşdırılırdın | ||
| (o) | ağırlaşdırılırdı | ||
| (biz) | ağırlaşdırılırdıq | ||
| (siz) | ağırlaşdırılırdınız | ||
| (onlar) | ağırlaşdırılırdılar | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | ağırlaşdırılacağam | (mən) | ağırlaşdırılaram |
| (sən) | ağırlaşdırılacaqsan | (sən) | ağırlaşdırılarsan |
| (o) | ağırlaşdırılacaq | (o) | ağırlaşdırılar |
| (biz) | ağırlaşdırılacağıq | (biz) | ağırlaşdırılarıq |
| (siz) | ağırlaşdırılacaqsınız | (siz) | ağırlaşdırılarsınız |
| (onlar) | ağırlaşdırılacaqlar | (onlar) | ağırlaşdırılarlar |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | ağırlaşdırılacaqdım | (mən) | ağırlaşdırılardım |
| (sən) | ağırlaşdırılacaqdın | (sən) | ağırlaşdırılardın |
| (o) | ağırlaşdırılacaqdı | (o) | ağırlaşdırılardı |
| (biz) | ağırlaşdırılacaqdıq | (biz) | ağırlaşdırılardıq |
| (siz) | ağırlaşdırılacaqdınız | (siz) | ağırlaşdırılardınız |
| (onlar) | ağırlaşdırılacaqdılar | (onlar) | ağırlaşdırılardılar |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ağırlaşdırılsam | (mən) | ağırlaşdırılsaydım |
| (sən) | ağırlaşdırılsan | (sən) | ağırlaşdırılsaydın |
| (o) | ağırlaşdırılsa | (o) | ağırlaşdırılsaydı |
| (biz) | ağırlaşdırılsaq | (biz) | ağırlaşdırılsaydıq |
| (siz) | ağırlaşdırılsanız | (siz) | ağırlaşdırılsaydınız |
| (onlar) | ağırlaşdırılsalar | (onlar) | ağırlaşdırılsaydılar |
Subjonctif
| (mən) | ağırlaşdırılam | ||
| (sən) | ağırlaşdırılasan | ||
| (o) | ağırlaşdırıla | ||
| (biz) | ağırlaşdırılaq | ||
| (siz) | ağırlaşdırılasınız | ||
| (onlar) | ağırlaşdırılalar | ||
Hortatif
| (mən) | ağırlaşdırılasıyam | ||
| (sən) | ağırlaşdırılasısan | ||
| (o) | ağırlaşdırılası | ||
| (biz) | ağırlaşdırılasıyıq | ||
| (siz) | ağırlaşdırılasısınız | ||
| (onlar) | ağırlaşdırılasılar | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ağırlaşdırılmalıyam | (mən) | ağırlaşdırılmalıydım |
| (sən) | ağırlaşdırılmalısan | (sən) | ağırlaşdırılmalıydın |
| (o) | ağırlaşdırılmalı | (o) | ağırlaşdırılmalıydı |
| (biz) | ağırlaşdırılmalıyıq | (biz) | ağırlaşdırılmalıydıq |
| (siz) | ağırlaşdırılmalısınız | (siz) | ağırlaşdırılmalıydınız |
| (onlar) | ağırlaşdırılmalılar | (onlar) | ağırlaşdırılmalıydılar |
Impératif
| (mən) | ağırlaşdırılım | ||
| (sən) | ağırlaşdırıl | ||
| (o) | ağırlaşdırılsın | ||
| (biz) | ağırlaşdırılaq | ||
| (siz) | ağırlaşdırılın | ||
| (onlar) | ağırlaşdırılsınlar | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| ağırlaşdırılmamaq | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| ağırlaşdırılmayıb | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet[1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| ağırlaşdırılmayan | ağırlaşdırılmamış | (mənim) | ağırlaşdırılmadığım |
| (sənin) | ağırlaşdırılmadığın | ||
| (onun) | ağırlaşdırılmadığı | ||
| (bizim) | ağırlaşdırılmadığımız | ||
| (sizin) | ağırlaşdırılmadığınız | ||
| (onların) | ağırlaşdırılmadığı ou ağırlaşdırılmadıqları | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ağırlaşdırılmıram | (mən) | ağırlaşdırılmamışam |
| (sən) | ağırlaşdırılmırsan | (sən) | ağırlaşdırılmamışsan |
| (o) | ağırlaşdırılmır | (o) | ağırlaşdırılmamış |
| (biz) | ağırlaşdırılmırıq | (biz) | ağırlaşdırılmamışıq |
| (siz) | ağırlaşdırılmırsınız | (siz) | ağırlaşdırılmamışsınız |
| (onlar) | ağırlaşdırılmırlar | (onlar) | ağırlaşdırılmamışlar |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | ağırlaşdırılmadım | (mən) | ağırlaşdırılmamışdım |
| (sən) | ağırlaşdırılmadın | (sən) | ağırlaşdırılmamışdın |
| (o) | ağırlaşdırılmadı | (o) | ağırlaşdırılmamışdı |
| (biz) | ağırlaşdırılmadıq | (biz) | ağırlaşdırılmamışdıq |
| (siz) | ağırlaşdırılmadınız | (siz) | ağırlaşdırılmamışdınız |
| (onlar) | ağırlaşdırılmadılar | (onlar) | ağırlaşdırılmamışdılar |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | ağırlaşdırılmırdım | ||
| (sən) | ağırlaşdırılmırdın | ||
| (o) | ağırlaşdırılmırdı | ||
| (biz) | ağırlaşdırılmırdıq | ||
| (siz) | ağırlaşdırılmırdınız | ||
| (onlar) | ağırlaşdırılmırdılar | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | ağırlaşdırılmayacağam | (mən) | ağırlaşdırılmaram |
| (sən) | ağırlaşdırılmayacaqsan | (sən) | ağırlaşdırılmarsan |
| (o) | ağırlaşdırılmayacaq | (o) | ağırlaşdırılmaz |
| (biz) | ağırlaşdırılmayacağıq | (biz) | ağırlaşdırılmarıq |
| (siz) | ağırlaşdırılmayacaqsınız | (siz) | ağırlaşdırılmarsınız |
| (onlar) | ağırlaşdırılmayacaqlar | (onlar) | ağırlaşdırılmazlar |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | ağırlaşdırılmayacaqdım | (mən) | ağırlaşdırılmazdım |
| (sən) | ağırlaşdırılmayacaqdın | (sən) | ağırlaşdırılmazdın |
| (o) | ağırlaşdırılmayacaqdı | (o) | ağırlaşdırılmazdı |
| (biz) | ağırlaşdırılmayacaqdıq | (biz) | ağırlaşdırılmazdıq |
| (siz) | ağırlaşdırılmayacaqdınız | (siz) | ağırlaşdırılmazdınız |
| (onlar) | ağırlaşdırılmayacaqdılar | (onlar) | ağırlaşdırılmazdılar |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ağırlaşdırılmasam | (mən) | ağırlaşdırılmasaydım |
| (sən) | ağırlaşdırılmasan | (sən) | ağırlaşdırılmasaydın |
| (o) | ağırlaşdırılmasa | (o) | ağırlaşdırılmasaydı |
| (biz) | ağırlaşdırılmasaq | (biz) | ağırlaşdırılmasaydıq |
| (siz) | ağırlaşdırılmasanız | (siz) | ağırlaşdırılmasaydınız |
| (onlar) | ağırlaşdırılmasalar | (onlar) | ağırlaşdırılmasaydılar |
Subjonctif
| (mən) | ağırlaşdırılmayam | ||
| (sən) | ağırlaşdırılmayasan | ||
| (o) | ağırlaşdırılmaya | ||
| (biz) | ağırlaşdırılmayaq | ||
| (siz) | ağırlaşdırılmayasınız | ||
| (onlar) | ağırlaşdırılmayalar | ||
Hortatif
| (mən) | ağırlaşdırılmayasıyam | ||
| (sən) | ağırlaşdırılmayasısan | ||
| (o) | ağırlaşdırılmayası | ||
| (biz) | ağırlaşdırılmayasıyıq | ||
| (siz) | ağırlaşdırılmayasısınız | ||
| (onlar) | ağırlaşdırılmayasılar | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ağırlaşdırılmamalıyam | (mən) | ağırlaşdırılmamalıydım |
| (sən) | ağırlaşdırılmamalısan | (sən) | ağırlaşdırılmamalıydın |
| (o) | ağırlaşdırılmamalı | (o) | ağırlaşdırılmamalıydı |
| (biz) | ağırlaşdırılmamalıyıq | (biz) | ağırlaşdırılmamalıydıq |
| (siz) | ağırlaşdırılmamalısınız | (siz) | ağırlaşdırılmamalıydınız |
| (onlar) | ağırlaşdırılmamalılar | (onlar) | ağırlaşdırılmamalıydılar |
Impératif
| (mən) | ağırlaşdırılmayım | ||
| (sən) | ağırlaşdırılma | ||
| (o) | ağırlaşdırılmasın | ||
| (biz) | ağırlaşdırılmayaq | ||
| (siz) | ağırlaşdırılmayın | ||
| (onlar) | ağırlaşdırılmasınlar | ||
Références
- Gilles Authier (2012), « New strategies for relative clauses in Azeri and Apsheron Tat », in Gast, Volker, dir., Clause Linkage in Cross-Linguistic Perspective, Berlin: De Gruyter Mouton
Cet article est issu de Wiktionary. Le texte est sous licence Creative Commons – Attribution – Partage à l’identique. Des conditions supplémentaires peuvent s’appliquer aux fichiers multimédias.