< Conjugaison:azéri
Conjugaison:azéri/içmək
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| içmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| içib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet [1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| içən | içmiş | (mənim) | içdiyim |
| (sənin) | içdiyin | ||
| (onun) | içdiyi | ||
| (bizim) | içdiyimiz | ||
| (sizin) | içdiyiniz | ||
| (onların) | içdiyi ou içdikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | içirəm | (mən) | içmişəm |
| (sən) | içirsən | (sən) | içmişsən |
| (o) | içir | (o) | içmiş |
| (biz) | içirik | (biz) | içmişik |
| (siz) | içirsiniz | (siz) | içmişsiniz |
| (onlar) | içirlər | (onlar) | içmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | içdim | (mən) | içmişdim |
| (sən) | içdin | (sən) | içmişdin |
| (o) | içdi | (o) | içmişdi |
| (biz) | içdik | (biz) | içmişdik |
| (siz) | içdiniz | (siz) | içmişdiniz |
| (onlar) | içdilər | (onlar) | içmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | içirdim | ||
| (sən) | içirdin | ||
| (o) | içirdi | ||
| (biz) | içirdik | ||
| (siz) | içirdiniz | ||
| (onlar) | içirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | içəcəyəm | (mən) | içərəm |
| (sən) | içəcəksən | (sən) | içərsən |
| (o) | içəcək | (o) | içər |
| (biz) | içəcəyik | (biz) | içərik |
| (siz) | içəcəksiniz | (siz) | içərsiniz |
| (onlar) | içəcəklər | (onlar) | içərlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | içəcəkdim | (mən) | içərdim |
| (sən) | içəcəkdin | (sən) | içərdin |
| (o) | içəcəkdi | (o) | içərdi |
| (biz) | içəcəkdik | (biz) | içərdik |
| (siz) | içəcəkdiniz | (siz) | içərdiniz |
| (onlar) | içəcəkdilər | (onlar) | içərdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | içsəm | (mən) | içsəydim |
| (sən) | içsən | (sən) | içsəydin |
| (o) | içsə | (o) | içsəydi |
| (biz) | içsək | (biz) | içsəydik |
| (siz) | içsəniz | (siz) | içsəydiniz |
| (onlar) | içsələr | (onlar) | içsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | içəm | ||
| (sən) | içəsən | ||
| (o) | içə | ||
| (biz) | içək | ||
| (siz) | içəsiniz | ||
| (onlar) | içələr | ||
Hortatif
| (mən) | içəsiyəm | ||
| (sən) | içəsisən | ||
| (o) | içəsi | ||
| (biz) | içəsiyik | ||
| (siz) | içəsisiniz | ||
| (onlar) | içəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | içməliyəm | (mən) | içməliydim |
| (sən) | içməlisən | (sən) | içməliydin |
| (o) | içməli | (o) | içməliydi |
| (biz) | içməliyik | (biz) | içməliydik |
| (siz) | içməlisiniz | (siz) | içməliydiniz |
| (onlar) | içməlilər | (onlar) | içməliydilər |
Impératif
| (mən) | içim | ||
| (sən) | iç | ||
| (o) | içsin | ||
| (biz) | içək | ||
| (siz) | için | ||
| (onlar) | içsinlər | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| içməmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| içməyib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet[1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| içməyən | içməmiş | (mənim) | içmədiyim |
| (sənin) | içmədiyin | ||
| (onun) | içmədiyi | ||
| (bizim) | içmədiyimiz | ||
| (sizin) | içmədiyiniz | ||
| (onların) | içmədiyi ou içmədikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | içmirəm | (mən) | içməmişəm |
| (sən) | içmirsən | (sən) | içməmişsən |
| (o) | içmir | (o) | içməmiş |
| (biz) | içmirik | (biz) | içməmişik |
| (siz) | içmirsiniz | (siz) | içməmişsiniz |
| (onlar) | içmirlər | (onlar) | içməmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | içmədim | (mən) | içməmişdim |
| (sən) | içmədin | (sən) | içməmişdin |
| (o) | içmədi | (o) | içməmişdi |
| (biz) | içmədik | (biz) | içməmişdik |
| (siz) | içmədiniz | (siz) | içməmişdiniz |
| (onlar) | içmədilər | (onlar) | içməmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | içmirdim | ||
| (sən) | içmirdin | ||
| (o) | içmirdi | ||
| (biz) | içmirdik | ||
| (siz) | içmirdiniz | ||
| (onlar) | içmirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | içməyəcəyəm | (mən) | içmərəm |
| (sən) | içməyəcəksən | (sən) | içmərsən |
| (o) | içməyəcək | (o) | içməz |
| (biz) | içməyəcəyik | (biz) | içmərik |
| (siz) | içməyəcəksiniz | (siz) | içmərsiniz |
| (onlar) | içməyəcəklər | (onlar) | içməzlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | içməyəcəkdim | (mən) | içməzdim |
| (sən) | içməyəcəkdin | (sən) | içməzdin |
| (o) | içməyəcəkdi | (o) | içməzdi |
| (biz) | içməyəcəkdik | (biz) | içməzdik |
| (siz) | içməyəcəkdiniz | (siz) | içməzdiniz |
| (onlar) | içməyəcəkdilər | (onlar) | içməzdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | içməsəm | (mən) | içməsəydim |
| (sən) | içməsən | (sən) | içməsəydin |
| (o) | içməsə | (o) | içməsəydi |
| (biz) | içməsək | (biz) | içməsəydik |
| (siz) | içməsəniz | (siz) | içməsəydiniz |
| (onlar) | içməsələr | (onlar) | içməsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | içməyəm | ||
| (sən) | içməyəsən | ||
| (o) | içməyə | ||
| (biz) | içməyək | ||
| (siz) | içməyəsiniz | ||
| (onlar) | içməyələr | ||
Hortatif
| (mən) | içməyəsiyəm | ||
| (sən) | içməyəsisən | ||
| (o) | içməyəsi | ||
| (biz) | içməyəsiyik | ||
| (siz) | içməyəsisiniz | ||
| (onlar) | içməyəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | içməməliyəm | (mən) | içməməliydim |
| (sən) | içməməlisən | (sən) | içməməliydin |
| (o) | içməməli | (o) | içməməliydi |
| (biz) | içməməliyik | (biz) | içməməliydik |
| (siz) | içməməlisiniz | (siz) | içməməliydiniz |
| (onlar) | içməməlilər | (onlar) | içməməliydilər |
Impératif
| (mən) | içməyim | ||
| (sən) | içmə | ||
| (o) | içməsin | ||
| (biz) | içməyək | ||
| (siz) | içməyin | ||
| (onlar) | içməsinlər | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| içilmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| içilib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet [1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| içilən | içilmiş | (mənim) | içildiyim |
| (sənin) | içildiyin | ||
| (onun) | içildiyi | ||
| (bizim) | içildiyimiz | ||
| (sizin) | içildiyiniz | ||
| (onların) | içildiyi ou içildikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | içilirəm | (mən) | içilmişəm |
| (sən) | içilirsən | (sən) | içilmişsən |
| (o) | içilir | (o) | içilmiş |
| (biz) | içilirik | (biz) | içilmişik |
| (siz) | içilirsiniz | (siz) | içilmişsiniz |
| (onlar) | içilirlər | (onlar) | içilmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | içildim | (mən) | içilmişdim |
| (sən) | içildin | (sən) | içilmişdin |
| (o) | içildi | (o) | içilmişdi |
| (biz) | içildik | (biz) | içilmişdik |
| (siz) | içildiniz | (siz) | içilmişdiniz |
| (onlar) | içildilər | (onlar) | içilmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | içilirdim | ||
| (sən) | içilirdin | ||
| (o) | içilirdi | ||
| (biz) | içilirdik | ||
| (siz) | içilirdiniz | ||
| (onlar) | içilirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | içiləcəyəm | (mən) | içilərəm |
| (sən) | içiləcəksən | (sən) | içilərsən |
| (o) | içiləcək | (o) | içilər |
| (biz) | içiləcəyik | (biz) | içilərik |
| (siz) | içiləcəksiniz | (siz) | içilərsiniz |
| (onlar) | içiləcəklər | (onlar) | içilərlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | içiləcəkdim | (mən) | içilərdim |
| (sən) | içiləcəkdin | (sən) | içilərdin |
| (o) | içiləcəkdi | (o) | içilərdi |
| (biz) | içiləcəkdik | (biz) | içilərdik |
| (siz) | içiləcəkdiniz | (siz) | içilərdiniz |
| (onlar) | içiləcəkdilər | (onlar) | içilərdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | içilsəm | (mən) | içilsəydim |
| (sən) | içilsən | (sən) | içilsəydin |
| (o) | içilsə | (o) | içilsəydi |
| (biz) | içilsək | (biz) | içilsəydik |
| (siz) | içilsəniz | (siz) | içilsəydiniz |
| (onlar) | içilsələr | (onlar) | içilsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | içiləm | ||
| (sən) | içiləsən | ||
| (o) | içilə | ||
| (biz) | içilək | ||
| (siz) | içiləsiniz | ||
| (onlar) | içilələr | ||
Hortatif
| (mən) | içiləsiyəm | ||
| (sən) | içiləsisən | ||
| (o) | içiləsi | ||
| (biz) | içiləsiyik | ||
| (siz) | içiləsisiniz | ||
| (onlar) | içiləsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | içilməliyəm | (mən) | içilməliydim |
| (sən) | içilməlisən | (sən) | içilməliydin |
| (o) | içilməli | (o) | içilməliydi |
| (biz) | içilməliyik | (biz) | içilməliydik |
| (siz) | içilməlisiniz | (siz) | içilməliydiniz |
| (onlar) | içilməlilər | (onlar) | içilməliydilər |
Impératif
| (mən) | içilim | ||
| (sən) | içil | ||
| (o) | içilsin | ||
| (biz) | içilək | ||
| (siz) | içilin | ||
| (onlar) | içilsinlər | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| içilməmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| içilməyib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet[1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| içilməyən | içilməmiş | (mənim) | içilmədiyim |
| (sənin) | içilmədiyin | ||
| (onun) | içilmədiyi | ||
| (bizim) | içilmədiyimiz | ||
| (sizin) | içilmədiyiniz | ||
| (onların) | içilmədiyi ou içilmədikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | içilmirəm | (mən) | içilməmişəm |
| (sən) | içilmirsən | (sən) | içilməmişsən |
| (o) | içilmir | (o) | içilməmiş |
| (biz) | içilmirik | (biz) | içilməmişik |
| (siz) | içilmirsiniz | (siz) | içilməmişsiniz |
| (onlar) | içilmirlər | (onlar) | içilməmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | içilmədim | (mən) | içilməmişdim |
| (sən) | içilmədin | (sən) | içilməmişdin |
| (o) | içilmədi | (o) | içilməmişdi |
| (biz) | içilmədik | (biz) | içilməmişdik |
| (siz) | içilmədiniz | (siz) | içilməmişdiniz |
| (onlar) | içilmədilər | (onlar) | içilməmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | içilmirdim | ||
| (sən) | içilmirdin | ||
| (o) | içilmirdi | ||
| (biz) | içilmirdik | ||
| (siz) | içilmirdiniz | ||
| (onlar) | içilmirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | içilməyəcəyəm | (mən) | içilmərəm |
| (sən) | içilməyəcəksən | (sən) | içilmərsən |
| (o) | içilməyəcək | (o) | içilməz |
| (biz) | içilməyəcəyik | (biz) | içilmərik |
| (siz) | içilməyəcəksiniz | (siz) | içilmərsiniz |
| (onlar) | içilməyəcəklər | (onlar) | içilməzlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | içilməyəcəkdim | (mən) | içilməzdim |
| (sən) | içilməyəcəkdin | (sən) | içilməzdin |
| (o) | içilməyəcəkdi | (o) | içilməzdi |
| (biz) | içilməyəcəkdik | (biz) | içilməzdik |
| (siz) | içilməyəcəkdiniz | (siz) | içilməzdiniz |
| (onlar) | içilməyəcəkdilər | (onlar) | içilməzdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | içilməsəm | (mən) | içilməsəydim |
| (sən) | içilməsən | (sən) | içilməsəydin |
| (o) | içilməsə | (o) | içilməsəydi |
| (biz) | içilməsək | (biz) | içilməsəydik |
| (siz) | içilməsəniz | (siz) | içilməsəydiniz |
| (onlar) | içilməsələr | (onlar) | içilməsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | içilməyəm | ||
| (sən) | içilməyəsən | ||
| (o) | içilməyə | ||
| (biz) | içilməyək | ||
| (siz) | içilməyəsiniz | ||
| (onlar) | içilməyələr | ||
Hortatif
| (mən) | içilməyəsiyəm | ||
| (sən) | içilməyəsisən | ||
| (o) | içilməyəsi | ||
| (biz) | içilməyəsiyik | ||
| (siz) | içilməyəsisiniz | ||
| (onlar) | içilməyəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | içilməməliyəm | (mən) | içilməməliydim |
| (sən) | içilməməlisən | (sən) | içilməməliydin |
| (o) | içilməməli | (o) | içilməməliydi |
| (biz) | içilməməliyik | (biz) | içilməməliydik |
| (siz) | içilməməlisiniz | (siz) | içilməməliydiniz |
| (onlar) | içilməməlilər | (onlar) | içilməməliydilər |
Impératif
| (mən) | içilməyim | ||
| (sən) | içilmə | ||
| (o) | içilməsin | ||
| (biz) | içilməyək | ||
| (siz) | içilməyin | ||
| (onlar) | içilməsinlər | ||
Références
- Gilles Authier (2012), « New strategies for relative clauses in Azeri and Apsheron Tat », in Gast, Volker, dir., Clause Linkage in Cross-Linguistic Perspective, Berlin: De Gruyter Mouton
Cet article est issu de Wiktionary. Le texte est sous licence Creative Commons – Attribution – Partage à l’identique. Des conditions supplémentaires peuvent s’appliquer aux fichiers multimédias.