< Conjugaison:azéri
Conjugaison:azéri/ingilisləşmək
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| ingilisləşmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| ingilisləşib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet [1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| ingilisləşən | ingilisləşmiş | (mənim) | ingilisləşdiyim |
| (sənin) | ingilisləşdiyin | ||
| (onun) | ingilisləşdiyi | ||
| (bizim) | ingilisləşdiyimiz | ||
| (sizin) | ingilisləşdiyiniz | ||
| (onların) | ingilisləşdiyi ou ingilisləşdikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ingilisləşirəm | (mən) | ingilisləşmişəm |
| (sən) | ingilisləşirsən | (sən) | ingilisləşmişsən |
| (o) | ingilisləşir | (o) | ingilisləşmiş |
| (biz) | ingilisləşirik | (biz) | ingilisləşmişik |
| (siz) | ingilisləşirsiniz | (siz) | ingilisləşmişsiniz |
| (onlar) | ingilisləşirlər | (onlar) | ingilisləşmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | ingilisləşdim | (mən) | ingilisləşmişdim |
| (sən) | ingilisləşdin | (sən) | ingilisləşmişdin |
| (o) | ingilisləşdi | (o) | ingilisləşmişdi |
| (biz) | ingilisləşdik | (biz) | ingilisləşmişdik |
| (siz) | ingilisləşdiniz | (siz) | ingilisləşmişdiniz |
| (onlar) | ingilisləşdilər | (onlar) | ingilisləşmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | ingilisləşirdim | ||
| (sən) | ingilisləşirdin | ||
| (o) | ingilisləşirdi | ||
| (biz) | ingilisləşirdik | ||
| (siz) | ingilisləşirdiniz | ||
| (onlar) | ingilisləşirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | ingilisləşəcəyəm | (mən) | ingilisləşərəm |
| (sən) | ingilisləşəcəksən | (sən) | ingilisləşərsən |
| (o) | ingilisləşəcək | (o) | ingilisləşər |
| (biz) | ingilisləşəcəyik | (biz) | ingilisləşərik |
| (siz) | ingilisləşəcəksiniz | (siz) | ingilisləşərsiniz |
| (onlar) | ingilisləşəcəklər | (onlar) | ingilisləşərlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | ingilisləşəcəkdim | (mən) | ingilisləşərdim |
| (sən) | ingilisləşəcəkdin | (sən) | ingilisləşərdin |
| (o) | ingilisləşəcəkdi | (o) | ingilisləşərdi |
| (biz) | ingilisləşəcəkdik | (biz) | ingilisləşərdik |
| (siz) | ingilisləşəcəkdiniz | (siz) | ingilisləşərdiniz |
| (onlar) | ingilisləşəcəkdilər | (onlar) | ingilisləşərdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ingilisləşsəm | (mən) | ingilisləşsəydim |
| (sən) | ingilisləşsən | (sən) | ingilisləşsəydin |
| (o) | ingilisləşsə | (o) | ingilisləşsəydi |
| (biz) | ingilisləşsək | (biz) | ingilisləşsəydik |
| (siz) | ingilisləşsəniz | (siz) | ingilisləşsəydiniz |
| (onlar) | ingilisləşsələr | (onlar) | ingilisləşsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | ingilisləşəm | ||
| (sən) | ingilisləşəsən | ||
| (o) | ingilisləşə | ||
| (biz) | ingilisləşək | ||
| (siz) | ingilisləşəsiniz | ||
| (onlar) | ingilisləşələr | ||
Hortatif
| (mən) | ingilisləşəsiyəm | ||
| (sən) | ingilisləşəsisən | ||
| (o) | ingilisləşəsi | ||
| (biz) | ingilisləşəsiyik | ||
| (siz) | ingilisləşəsisiniz | ||
| (onlar) | ingilisləşəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ingilisləşməliyəm | (mən) | ingilisləşməliydim |
| (sən) | ingilisləşməlisən | (sən) | ingilisləşməliydin |
| (o) | ingilisləşməli | (o) | ingilisləşməliydi |
| (biz) | ingilisləşməliyik | (biz) | ingilisləşməliydik |
| (siz) | ingilisləşməlisiniz | (siz) | ingilisləşməliydiniz |
| (onlar) | ingilisləşməlilər | (onlar) | ingilisləşməliydilər |
Impératif
| (mən) | ingilisləşim | ||
| (sən) | ingilisləş | ||
| (o) | ingilisləşsin | ||
| (biz) | ingilisləşək | ||
| (siz) | ingilisləşin | ||
| (onlar) | ingilisləşsinlər | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| ingilisləşməmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| ingilisləşməyib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet[1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| ingilisləşməyən | ingilisləşməmiş | (mənim) | ingilisləşmədiyim |
| (sənin) | ingilisləşmədiyin | ||
| (onun) | ingilisləşmədiyi | ||
| (bizim) | ingilisləşmədiyimiz | ||
| (sizin) | ingilisləşmədiyiniz | ||
| (onların) | ingilisləşmədiyi ou ingilisləşmədikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ingilisləşmirəm | (mən) | ingilisləşməmişəm |
| (sən) | ingilisləşmirsən | (sən) | ingilisləşməmişsən |
| (o) | ingilisləşmir | (o) | ingilisləşməmiş |
| (biz) | ingilisləşmirik | (biz) | ingilisləşməmişik |
| (siz) | ingilisləşmirsiniz | (siz) | ingilisləşməmişsiniz |
| (onlar) | ingilisləşmirlər | (onlar) | ingilisləşməmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | ingilisləşmədim | (mən) | ingilisləşməmişdim |
| (sən) | ingilisləşmədin | (sən) | ingilisləşməmişdin |
| (o) | ingilisləşmədi | (o) | ingilisləşməmişdi |
| (biz) | ingilisləşmədik | (biz) | ingilisləşməmişdik |
| (siz) | ingilisləşmədiniz | (siz) | ingilisləşməmişdiniz |
| (onlar) | ingilisləşmədilər | (onlar) | ingilisləşməmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | ingilisləşmirdim | ||
| (sən) | ingilisləşmirdin | ||
| (o) | ingilisləşmirdi | ||
| (biz) | ingilisləşmirdik | ||
| (siz) | ingilisləşmirdiniz | ||
| (onlar) | ingilisləşmirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | ingilisləşməyəcəyəm | (mən) | ingilisləşmərəm |
| (sən) | ingilisləşməyəcəksən | (sən) | ingilisləşmərsən |
| (o) | ingilisləşməyəcək | (o) | ingilisləşməz |
| (biz) | ingilisləşməyəcəyik | (biz) | ingilisləşmərik |
| (siz) | ingilisləşməyəcəksiniz | (siz) | ingilisləşmərsiniz |
| (onlar) | ingilisləşməyəcəklər | (onlar) | ingilisləşməzlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | ingilisləşməyəcəkdim | (mən) | ingilisləşməzdim |
| (sən) | ingilisləşməyəcəkdin | (sən) | ingilisləşməzdin |
| (o) | ingilisləşməyəcəkdi | (o) | ingilisləşməzdi |
| (biz) | ingilisləşməyəcəkdik | (biz) | ingilisləşməzdik |
| (siz) | ingilisləşməyəcəkdiniz | (siz) | ingilisləşməzdiniz |
| (onlar) | ingilisləşməyəcəkdilər | (onlar) | ingilisləşməzdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ingilisləşməsəm | (mən) | ingilisləşməsəydim |
| (sən) | ingilisləşməsən | (sən) | ingilisləşməsəydin |
| (o) | ingilisləşməsə | (o) | ingilisləşməsəydi |
| (biz) | ingilisləşməsək | (biz) | ingilisləşməsəydik |
| (siz) | ingilisləşməsəniz | (siz) | ingilisləşməsəydiniz |
| (onlar) | ingilisləşməsələr | (onlar) | ingilisləşməsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | ingilisləşməyəm | ||
| (sən) | ingilisləşməyəsən | ||
| (o) | ingilisləşməyə | ||
| (biz) | ingilisləşməyək | ||
| (siz) | ingilisləşməyəsiniz | ||
| (onlar) | ingilisləşməyələr | ||
Hortatif
| (mən) | ingilisləşməyəsiyəm | ||
| (sən) | ingilisləşməyəsisən | ||
| (o) | ingilisləşməyəsi | ||
| (biz) | ingilisləşməyəsiyik | ||
| (siz) | ingilisləşməyəsisiniz | ||
| (onlar) | ingilisləşməyəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | ingilisləşməməliyəm | (mən) | ingilisləşməməliydim |
| (sən) | ingilisləşməməlisən | (sən) | ingilisləşməməliydin |
| (o) | ingilisləşməməli | (o) | ingilisləşməməliydi |
| (biz) | ingilisləşməməliyik | (biz) | ingilisləşməməliydik |
| (siz) | ingilisləşməməlisiniz | (siz) | ingilisləşməməliydiniz |
| (onlar) | ingilisləşməməlilər | (onlar) | ingilisləşməməliydilər |
Impératif
| (mən) | ingilisləşməyim | ||
| (sən) | ingilisləşmə | ||
| (o) | ingilisləşməsin | ||
| (biz) | ingilisləşməyək | ||
| (siz) | ingilisləşməyin | ||
| (onlar) | ingilisləşməsinlər | ||
Références
- Gilles Authier (2012), « New strategies for relative clauses in Azeri and Apsheron Tat », in Gast, Volker, dir., Clause Linkage in Cross-Linguistic Perspective, Berlin: De Gruyter Mouton
Cet article est issu de Wiktionary. Le texte est sous licence Creative Commons – Attribution – Partage à l’identique. Des conditions supplémentaires peuvent s’appliquer aux fichiers multimédias.