< Conjugaison:azéri
Conjugaison:azéri/türkləşmək
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| türkləşmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| türkləşib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet [1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| türkləşən | türkləşmiş | (mənim) | türkləşdiyim |
| (sənin) | türkləşdiyin | ||
| (onun) | türkləşdiyi | ||
| (bizim) | türkləşdiyimiz | ||
| (sizin) | türkləşdiyiniz | ||
| (onların) | türkləşdiyi ou türkləşdikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | türkləşirəm | (mən) | türkləşmişəm |
| (sən) | türkləşirsən | (sən) | türkləşmişsən |
| (o) | türkləşir | (o) | türkləşmiş |
| (biz) | türkləşirik | (biz) | türkləşmişik |
| (siz) | türkləşirsiniz | (siz) | türkləşmişsiniz |
| (onlar) | türkləşirlər | (onlar) | türkləşmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | türkləşdim | (mən) | türkləşmişdim |
| (sən) | türkləşdin | (sən) | türkləşmişdin |
| (o) | türkləşdi | (o) | türkləşmişdi |
| (biz) | türkləşdik | (biz) | türkləşmişdik |
| (siz) | türkləşdiniz | (siz) | türkləşmişdiniz |
| (onlar) | türkləşdilər | (onlar) | türkləşmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | türkləşirdim | ||
| (sən) | türkləşirdin | ||
| (o) | türkləşirdi | ||
| (biz) | türkləşirdik | ||
| (siz) | türkləşirdiniz | ||
| (onlar) | türkləşirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | türkləşəcəyəm | (mən) | türkləşərəm |
| (sən) | türkləşəcəksən | (sən) | türkləşərsən |
| (o) | türkləşəcək | (o) | türkləşər |
| (biz) | türkləşəcəyik | (biz) | türkləşərik |
| (siz) | türkləşəcəksiniz | (siz) | türkləşərsiniz |
| (onlar) | türkləşəcəklər | (onlar) | türkləşərlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | türkləşəcəkdim | (mən) | türkləşərdim |
| (sən) | türkləşəcəkdin | (sən) | türkləşərdin |
| (o) | türkləşəcəkdi | (o) | türkləşərdi |
| (biz) | türkləşəcəkdik | (biz) | türkləşərdik |
| (siz) | türkləşəcəkdiniz | (siz) | türkləşərdiniz |
| (onlar) | türkləşəcəkdilər | (onlar) | türkləşərdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | türkləşsəm | (mən) | türkləşsəydim |
| (sən) | türkləşsən | (sən) | türkləşsəydin |
| (o) | türkləşsə | (o) | türkləşsəydi |
| (biz) | türkləşsək | (biz) | türkləşsəydik |
| (siz) | türkləşsəniz | (siz) | türkləşsəydiniz |
| (onlar) | türkləşsələr | (onlar) | türkləşsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | türkləşəm | ||
| (sən) | türkləşəsən | ||
| (o) | türkləşə | ||
| (biz) | türkləşək | ||
| (siz) | türkləşəsiniz | ||
| (onlar) | türkləşələr | ||
Hortatif
| (mən) | türkləşəsiyəm | ||
| (sən) | türkləşəsisən | ||
| (o) | türkləşəsi | ||
| (biz) | türkləşəsiyik | ||
| (siz) | türkləşəsisiniz | ||
| (onlar) | türkləşəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | türkləşməliyəm | (mən) | türkləşməliydim |
| (sən) | türkləşməlisən | (sən) | türkləşməliydin |
| (o) | türkləşməli | (o) | türkləşməliydi |
| (biz) | türkləşməliyik | (biz) | türkləşməliydik |
| (siz) | türkləşməlisiniz | (siz) | türkləşməliydiniz |
| (onlar) | türkləşməlilər | (onlar) | türkləşməliydilər |
Impératif
| (mən) | türkləşim | ||
| (sən) | türkləş | ||
| (o) | türkləşsin | ||
| (biz) | türkləşək | ||
| (siz) | türkləşin | ||
| (onlar) | türkləşsinlər | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| türkləşməmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| türkləşməyib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet[1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| türkləşməyən | türkləşməmiş | (mənim) | türkləşmədiyim |
| (sənin) | türkləşmədiyin | ||
| (onun) | türkləşmədiyi | ||
| (bizim) | türkləşmədiyimiz | ||
| (sizin) | türkləşmədiyiniz | ||
| (onların) | türkləşmədiyi ou türkləşmədikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | türkləşmirəm | (mən) | türkləşməmişəm |
| (sən) | türkləşmirsən | (sən) | türkləşməmişsən |
| (o) | türkləşmir | (o) | türkləşməmiş |
| (biz) | türkləşmirik | (biz) | türkləşməmişik |
| (siz) | türkləşmirsiniz | (siz) | türkləşməmişsiniz |
| (onlar) | türkləşmirlər | (onlar) | türkləşməmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | türkləşmədim | (mən) | türkləşməmişdim |
| (sən) | türkləşmədin | (sən) | türkləşməmişdin |
| (o) | türkləşmədi | (o) | türkləşməmişdi |
| (biz) | türkləşmədik | (biz) | türkləşməmişdik |
| (siz) | türkləşmədiniz | (siz) | türkləşməmişdiniz |
| (onlar) | türkləşmədilər | (onlar) | türkləşməmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | türkləşmirdim | ||
| (sən) | türkləşmirdin | ||
| (o) | türkləşmirdi | ||
| (biz) | türkləşmirdik | ||
| (siz) | türkləşmirdiniz | ||
| (onlar) | türkləşmirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | türkləşməyəcəyəm | (mən) | türkləşmərəm |
| (sən) | türkləşməyəcəksən | (sən) | türkləşmərsən |
| (o) | türkləşməyəcək | (o) | türkləşməz |
| (biz) | türkləşməyəcəyik | (biz) | türkləşmərik |
| (siz) | türkləşməyəcəksiniz | (siz) | türkləşmərsiniz |
| (onlar) | türkləşməyəcəklər | (onlar) | türkləşməzlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | türkləşməyəcəkdim | (mən) | türkləşməzdim |
| (sən) | türkləşməyəcəkdin | (sən) | türkləşməzdin |
| (o) | türkləşməyəcəkdi | (o) | türkləşməzdi |
| (biz) | türkləşməyəcəkdik | (biz) | türkləşməzdik |
| (siz) | türkləşməyəcəkdiniz | (siz) | türkləşməzdiniz |
| (onlar) | türkləşməyəcəkdilər | (onlar) | türkləşməzdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | türkləşməsəm | (mən) | türkləşməsəydim |
| (sən) | türkləşməsən | (sən) | türkləşməsəydin |
| (o) | türkləşməsə | (o) | türkləşməsəydi |
| (biz) | türkləşməsək | (biz) | türkləşməsəydik |
| (siz) | türkləşməsəniz | (siz) | türkləşməsəydiniz |
| (onlar) | türkləşməsələr | (onlar) | türkləşməsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | türkləşməyəm | ||
| (sən) | türkləşməyəsən | ||
| (o) | türkləşməyə | ||
| (biz) | türkləşməyək | ||
| (siz) | türkləşməyəsiniz | ||
| (onlar) | türkləşməyələr | ||
Hortatif
| (mən) | türkləşməyəsiyəm | ||
| (sən) | türkləşməyəsisən | ||
| (o) | türkləşməyəsi | ||
| (biz) | türkləşməyəsiyik | ||
| (siz) | türkləşməyəsisiniz | ||
| (onlar) | türkləşməyəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | türkləşməməliyəm | (mən) | türkləşməməliydim |
| (sən) | türkləşməməlisən | (sən) | türkləşməməliydin |
| (o) | türkləşməməli | (o) | türkləşməməliydi |
| (biz) | türkləşməməliyik | (biz) | türkləşməməliydik |
| (siz) | türkləşməməlisiniz | (siz) | türkləşməməliydiniz |
| (onlar) | türkləşməməlilər | (onlar) | türkləşməməliydilər |
Impératif
| (mən) | türkləşməyim | ||
| (sən) | türkləşmə | ||
| (o) | türkləşməsin | ||
| (biz) | türkləşməyək | ||
| (siz) | türkləşməyin | ||
| (onlar) | türkləşməsinlər | ||
Références
- Gilles Authier (2012), « New strategies for relative clauses in Azeri and Apsheron Tat », in Gast, Volker, dir., Clause Linkage in Cross-Linguistic Perspective, Berlin: De Gruyter Mouton
Cet article est issu de Wiktionary. Le texte est sous licence Creative Commons – Attribution – Partage à l’identique. Des conditions supplémentaires peuvent s’appliquer aux fichiers multimédias.